Generał polskiego jazzu
Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec, lub kierowcą kombajnu według uprawnień, które dała mu władza ludowa.
Jan "Ptaszyn" Wróblewski w Trójce
Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Wbrew woli rodziny został artystą – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Jan "Ptaszyn" Wróblewski to wielki autorytet dla młodych i starszych muzyków – światowej sławy saksofonista, aranżer, popularyzator jazzu.
Wiele jego kompozycji zalicza się do tzw. klasyki polskiej piosenki (np. "Żyj kolorowo", "Kolega maj", "Zielono mi", "Dom w malwy malowany"). Prywatnie to niezawodny przyjaciel, człowiek z zasadami i niezwykłym poczuciem humoru. W Trójce nieprzerwanie od 1970 roku prowadzi autorską audycję "Trzy kwadranse jazzu".
– Była taka moda, zapoczątkowana przez Melomanów, u których każdy miał jakieś przezwisko. Potem tak się życie toczyło, że ci, którzy bardzo chcieli mieć przezwisko, to ono do nich nie przystawało, a ci, którzy nie chcieli wręcz odwrotnie. "Ptaszyn" został nazwany "Ptakiem", no bo wróbel to ptak. Do tego zakładał czapkę z daszkiem, która imitowała dziób – wspomina Jan Borkowski.
Jak rozwijała się kariera Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego? Jak muzyk rozpoczął pracę w Programie Trzecim Polskiego Radia? Zapraszamy do wysłuchana dołączonego reportażu.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Prawie kwadrans o Ptaszynie"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 2.10.2019
Godzina emisji: 18.43
kw