Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Antoni Dudek: świadkowie są istotni, ale najważniejsze są dokumenty
Prof. Antoni DudekFoto: PAP/Marcin Gadomski

"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" to kolejna, po wielu książkach poświęconych okresowi PRL, próba jej autora, prof. Antoniego Dudka, zmierzenia się z historią Polski XX wieku.

Posłuchaj

Historia pierwszych czterech rządów III RP (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" prof. Antoniego Dudka "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski" prof. Antoniego Dudka

Przełom 1989 r. W Polsce upada komunizm. To koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszą się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód.

– Przechodziliśmy wtedy wielką zmianę. Upadł realny socjalizm i Polska postanowiła dokonać wielkiej geopolitycznej zmiany. Spór o to, czy dokonaliśmy jej dobrze, toczy się do dzisiaj i toczyć się będzie nadal. Ja nie sympatyzuję z żadną ze stron. To książka pisana na kilku głównych planach: polityka wewnętrzna, polityka zagraniczna, historia gospodarcza i społeczna – mówi prof. Antoni Dudek.

Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec – z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rzeczpospolitej.

W swojej najnowszej książce, stanowiącej kontynuację głośnej "Reglamentowanej rewolucji", prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989-93 przez pryzmat czterech rządów, na których czele stali: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski i Hanna Suchocka. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: nr 100 kwartalnika "Karty" poleca Zbigniew Gluza;
  • Dzieje się historia: "Westerplatte" Jacka Komudy;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o królowej Karolinie Matyldzie Hanowerskiej.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Antoni Dudek (politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski")
Data emisji: 1.10.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Polecane