Czy przyszły rząd powinien spełnić postulaty lekarzy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przyszły rząd powinien spełnić postulaty lekarzy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/Pixabay

Około 30 tys. osób podpisało się pod manifestem "Polska to chory kraj". Akcję prowadzoną przez Okręgową Izbę Lekarską poparły pozostałe Izby.

Posłuchaj

Jaka będzie służba zdrowia w najbliższych latach? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W ten sposób lekarze chcą wykorzystać gorący czas przed wyborami, żeby uzyskać obietnice komitetów wyborczych dla swoich postulatów. Czy żądania medyków są możliwe do zrealizowania przez przyszły rząd?

– Rzeczywiście ogłosiliśmy "Narodowy Kryzys Zdrowia", bo mamy poczucie, że w naszej codziennej pracy w systemie ochrony zdrowia dzieje się coraz gorzej. Pacjenci oczekują w coraz większych kolejkach, a standardy leczenia, których my byśmy sobie życzyli, czyli takie na poziomie europejskim, nie przystają do tego, co widzimy na co dzień – zaznacza dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

– Nie ma mowy o wprowadzeniu jakichkolwiek dopłat za korzystanie z ochrony zdrowia w ramach tego, co gwarantuje NFZ. Warto spojrzeć na doświadczenie innych krajów. Tzw. "małe opłaty" za korzystanie z wizyty w szpitalu lub u lekarza, nie stanowią istotnego źródła finansowania i wcale nie przekładają się na spadek osób korzystających z usług medycznych – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Łukasz Jankowski (prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie), Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Iwona Mazur (prezes Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej), Maria Ochman (przewodnicząca Solidarności Służby Zdrowia), Jerzy Gryglewicz (ekspert ds. ochrony zdrowia, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 30.09.2019
Godzina emisji12.07

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane