Koncert symfoniczny z okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koncert symfoniczny z okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda LutosławskiegoFoto: mat. prasowe

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

3. października o godz. 19:00 w Teatrze Palladium po raz kolejny pragniemy upamiętnić ważne dla Polski i Polaków wydarzenie, jakim jest 100.rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego. Z tej okazji znakomici artyści wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Anny Duczmal – Mróz wykonają utwory najwybitniejszych światowych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Maurice’a Ravela, George’a Gershwina.


Plakat promujący koncert symfonicznyz okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego Plakat promujący koncert symfonicznyz okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

Piotr Latoszyński – urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy.

Dominika Zamara – pochodzi z Wrocławia, gdzie w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną. Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie, gdzie kształciła swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto. Ukończyła także Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Od początku swojej kariery, czyli od 2008 r. koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, we Francji i Włoszech. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Na stałe mieszka we Włoszech.

Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego od 1975 roku występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami polskimi i zagranicznymi: Havard Gimse, Eugen Indjić, Jon Lord (ex Deep Purple), Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Jacek Wójcicki, Michał Bajor, Ewa Bem i inni. Orkiestrą dyrygowali m.in. Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Jose Maria Florencio, Maciej Niesiołowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Jerzy Salwarowski, Vladimir Kiradjiev, Eivind Gullberg Jensen i inni. Obecnie, od kilku lat funkcję dyrektora pełni Adam Mieczykowski. Zespół obecnie liczy 52 muzyków.

Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów "konkurs" wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue – obdarowując ją swoją batutą – zaproponował studia dyrygenckie, które ukończyła z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę sensacyjną dyrygentką. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie Historii Żołnierza I. Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert.

W roku 2003 debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą. Wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, NOSPR. Występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozartsaal czy Palais des Beaux-Arts w Brukseli, oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce, Niemczech i Ameryce Południowej. Od 2009 Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W 2018 roku z wielkim sukcesem zadebiutowała w operze, sprawując kierownictwo muzyczne nowej realizacji opery pt. "Awantura w Recco czyli Drzewko wolności" Macieja Małeckiego z librettem Wojciecha Młynarskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program koncertu:

1. I.J. Paderewski

Gdy ostatnia róża zwiędła

Piosnka dudarza

Polały się łzy me

2. I.J. Paderewski

Fantazja Polska gis-moll op. 19

3. Maurice Ravel

Pawana na śmierć infantki

4. George Gershwin – Błękitna rapsodia


Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Polskiego Radia RDC.

(mat. prasowe)

Polecane