M. Banaś: ten reportaż to prowokacja. Miał uderzyć we mnie i w rząd

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
M. Banaś: ten reportaż to prowokacja. Miał uderzyć we mnie i w rząd
Marian BanaśFoto: EAST NEWS/AA/ABACA

– Reportaż, którego jestem bohaterem, to absurdalne, zmanipulowane fakty. Jest to prowokacja, teraz w okresie wyborczym, po to, by uderzyć we mnie i w rząd, w którym miałem zaszczyt pełnić ważną funkcję – powiedział Marian Banaś, prezes NIK, na antenie Trójki.

Posłuchaj

Marian Banaś komentuje doniesienia reporterów ws. należącej do niego kamienicy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Przestałem być właścicielem kamienicy w Krakowie miesiąc temu. Starałem się o jej sprzedaż od samego początku i z tą myślą zawarłem umowę jej wynajmu - podkreślił. – Zawarłem umowę przedwstępną na okoliczność sprzedaży tego domu pierwszemu najemcy, który miał wziąć kredyt, ale go nie dostał, więc wycofał się z transakcji. Musiałem podjąć kolejne kroki i udało mi się. Miesiąc temu sfinalizowałem umowę – zaznaczył Marian Banaś.

banaś 1200 pap.jpg
CBA sprawdza oświadczenia majątkowe prezesa NIK. "Postępowanie potrwa do października"

– O tym, jaka działalność jest prowadzona w wynajmowanej kamienicy, dowiedziałem się bardzo późno. Wynająłem tę nieruchomość na działalność hotelowo-turystyczną – mówił. Marian Banaś zaznaczył, że "to nie on prowadził tę działalność i to nie on jest za nią odpowiedzialny".

"To było zabezpieczenie majątku"

– Nie miałem żadnych informacji na temat działalności w tej kamienicy. Ludzie się nie skarżyli, nie miałem znikąd informacji, że dzieje się tam coś podejrzanego – podkreślił. Marian Banaś zaznaczył, że "kontrola CBA została podjęta na jego wniosek". – Nie miałem obowiązku umieszczać kredytu hipotecznego w oświadczeniu, bo nie było to wymagane zobowiązanie. Było to zabezpieczenie majątku i jako takie nie podlegało składaniu w oświadczeniu majątkowym – zaznaczył.

Zawieszenie sprawowania funkcji

Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli, zapowiedział na antenie TVP Info, że zawiesza sprawowanie funkcji i wybiera się na bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania CBA, sprawdzającego jego oświadczenia majątkowe.

W poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że od kwietnia kontroluje oświadczenia majątkowe obecnego prezesa NIK Mariana Banasia, a kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor rozmowy: Mariusz Krzemiński
Gość: Marian Banaś (prezes Najwyższej Izby Kontroli)
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 7.40

PAP/pb/ml

Polecane