"Legiony" Dariusza Gajewskiego. W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Legiony" Dariusza Gajewskiego. W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?
Fotos z filmu "Legiony" Dariusza Gajewskiego Foto: mat. promocyjne

Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".

Posłuchaj

Polskie kino historyczne – czy na pewno mamy na co narzekać? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Koszt nakręcenia Legionów to 27 milionów złotych. To kwota większa niż ta, którą wydano na produkcję "Miasta 44" Jana Komasy. – W Stanach Zjednoczonych za mniej niż 10 milionów dolarów nie zrobi się nawet niezależnego filmu. Jeżeli chodzi o "Legiony", to  film prezentuje się bardzo dobrze. Pieniądze były wydawane dobrze i rozsądnie, bo nie raz zdarza się, że ktoś, mając ograniczone środki, inwestuje w jedną czy dwie sekwencje, by pokazać, że potrafi, a reszta jest zrobiona "na piechotę". Tu to wygląda naprawdę nieźle. Zarówno laik, jak i profesjonalista z Zachodu nigdy nie uwierzyłby, za jakie pieniądze został nakręcony ten film. Production quality – światła, muzyka, kostiumy są na pięknym, europejskim poziomie – ocenił Piotr Gociek, dziennikarz, krytyk filmowy Polskiego Radia oraz tygodnika "Do Rzeczy".

– Przy tak dużym przedsięwzięciu, z twórczego, wykonawczego i finansowego punktu widzenia, poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. Czteroletni okres zbierania funduszy to i tak niedużo, jak na taką olbrzymią produkcję – dodał Tomasz Łysiak, pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmu "Legiony".

 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: Piotr Gociek (dziennikarz, krytyk filmowy Polskiego Radia i tygodnika "Do Rzeczy"), Tomasz Łysiak (pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmu "Legiony")
Data emisji: 19.09.2019 
Godzina emisji:
 21:09

kr/gs

Polecane