Czy boję się zmiany zawodu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy boję się zmiany zawodu?
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedsiębiorstwa zwiększające wykorzystanie robotów przemysłowych będą też zwiększały zatrudnienie.Foto: Shutterstock.com/SasinTipchai

Sektor finansowy, logistyka, handel i marketing – w te dziedziny życia automatyzacja wkroczyła z rozmachem.

Posłuchaj

Cy roboty zastąpią nas w pracy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pracownicy są masowo zastępowani robotami i usprawnieniami cyfrowymi. Tymczasem Polacy nie obawiają się, że maszyny zastąpią ich w pracy. Jak wynika z najnowszych badań Workforce View in Europe 2019 – niemal 74 proc. polskich pracowników sądzi, iż nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny.

– Automatyzacja i robotyzacja przyspiesza w ostatnich latach, a mimo to mamy rekordowo niskie bezrobocie. Powstaje mnóstwo nowych zawodów – podkreśla Piotr Żółkiewicz z Zolkiewicz & Partners. – Nie mam wątpliwości, że np. w przyszłości zawodowi kierowcy będą niepotrzebni. To jest jednak proces drugotrwały. Ci, którzy teraz pracują w tym zawodzie, nie mają się czego obawiać – dodaje. 

– Do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że maszyny będą nas zastępować w tych czynnościach, które są trudne dla człowieka. Niestety okazało się, że im lepsze są maszyny, to skuteczniej zastępują nas w dziedzinach, w których czuliśmy się bardzo pewnie np. w sprzedaży hamburgerów – mówi dziennikarz naukowy dr Łukasz Badowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
GościePiotr Żółkiewicz (Zolkiewicz & Partners), dr Łukasz Badowski (fizyk, dziennikarz naukowy), dr Leszek Mellibruda (psycholog społeczny, psycholog biznesu), dr Dominik Lubasz (radca prawny), Alek Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe)
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane