Nie tylko cerkwie, koniki polskie i… granie na pile, czyli "Trójka wraca do Korzeni" w Tomaszowie Lubelskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko cerkwie, koniki polskie i… granie na pile, czyli "Trójka wraca do Korzeni" w Tomaszowie Lubelskim
Tomaszów LubelskiFoto: Monika Suszek/PR

W piątek 20 września Monika Suszek z Programu 3 Polskiego Radia odwiedziła z reporterskim mikrofonem Tomaszów Lubelski.

Posłuchaj

Jak się mieszka w Tomaszowie Lubelskim? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W powietrzu jest więcej jodu niż nad morzem, a w okolicy można natknąć się na zabytkowe drewniane cerkwie i kościółki – mówiła Monika Suszek, która w piątek 20 września odwiedziła z reporterskim mikrofonem Tomaszów Lubelski, zwany sercem środkowego Roztocza. A wszystko to w ramach popularnego radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".  

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili ponad 20 miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelplin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz, Kielce, Iławę, KołobrzegKraków, Gdańsk, SandomierzLublin, Zakopane, Wrocław i Hel. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w piątek 20 września w Tomaszowie Lubelskim. Tego dnia na antenie Trójki nie brakowało ciekawostek o atrakcjach turystycznych, lokalnej kuchni i zwyczajach tego urokliwego miasta położonego w sercu pięknego Roztocza, jak i okolicy.

– Od setek lat, tu w Tomaszowie, przeplatały się różne kultury i interesy, ponieważ przez Tomaszów wiódł jeden z najważniejszych szlaków handlowych. Do dziś można tu oglądać cerkiew z XIX wieku usytuowaną tuż obok starszego o 300 lat drewnianego kościoła. A w centrum miasta stoi ponadstuletni drewniany budynek herbaciarni – mówiła Monika Suszek, która zwiedzała urokliwe miasto i okolice na dwóch kółkach. – Rowerem docieraliśmy do tych zakątków Roztocza, do których nie da się dojechać samochodem. Sprawdziliśmy, co szumi na Tanwią, przyglądaliśmy się skamienielinom drzewnym. Odwiedziliśmy jeden z najstarszych ośrodków zachowawczych konika polskiego – symbolu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy też, dlaczego konik polski nazywany jest najbardziej charakterną końską rasą – dodała dziennikarka Trójki.

W jej reporterskich materiałach nie zabrakło również opowieści o muzyce Kresów. – Sprawdziliśmy, na czym grywano i jak śpiewano na pograniczu. Poznaliśmy technikę śpiewu, którą może opanować każdy, bez względu na zdolności muzyczne. A skoro mowa o muzyce – na koniec posłuchaliśmy jak się gra na… pile. Mój gość – wicemistrz świata w grze na pile – przekonywał, że technika podobna jest do gry na skrzypcach – dodała Monika Suszek.

Relacje emitowane były w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane