"Klub Trójki" na festiwalu filmowym w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki" na festiwalu filmowym w Gdyni
44. FPFF w GdyniFoto: Anna Rezulak/mat. prasowe

Trwa 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym, nadawanym prosto z Teatru Muzycznego w Gdyni, wyjazdowym wydaniu "Klubu Trójki", spotkaliśmy się z twórcami prezentowanych na imprezie filmów konkursowych.

Posłuchaj

Spotkania z twórcami filmów konkursowych na 44. FPFF w Gdyni (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

44. FPFF w Gdyni 44. FPFF w Gdyni

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 1986 roku FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych, rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

"Supernova" to film, który utrzymał nas na brzegach foteli przez 78 minut. Razem z reżyserem Bartoszem Kruhlikiem odwiedzili nas aktorzy: Marek Braun, Marcin Hycnar i Marcin Zarzeczny.

Spotkanie z autorami filmu "Supernova" (fot. Anna Bobrowska) Spotkanie z autorami filmu "Supernova" (fot. Anna Bobrowska)

– Kiedyś miało miejsce bardzo tragiczne wydarzenie. Mowa tu o wypadku drogowym, który przykuł moją uwagę szczególnie. W sylwestrową noc młody człowiek pod wpływem różnych środków zmiótł z powierzchni ziemi osiem osób i było to coś, co żyło we mnie przez kilka tygodni. Był to pewien bodziec, by spróbować oswoić się z myślą, że jest to bardzo dobry punkt wyjścia dla uniwersalnego, solidnego dramatu. To coś, co może przydarzyć się każdemu i w każdej chwili i jest to zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną – mówił Bartosz Kruhlik.

Z kolei Małgorzata Imielska – znakomita dokumentalistka – debiutuje w tym roku filmem fabularnym "Wszystko dla mojej matki", a nasze gdyńskie studio odwiedziła ze swoimi młodymi aktorkami i członkami ekipy. Rozmawialiśmy o trudnej i przejmującej historii o nastolatkach z domu poprawczego dla dziewcząt.

Spotkanie z twórcami filmu "Wszystko dla mojej matki" (fot. Mateusz Ochodzki) Spotkanie z twórcami filmu "Wszystko dla mojej matki" (fot. Mateusz Ochodzki)

– Nie szukałam skojarzeń z Almodóvarem. Tytuł wymyślił jeden z producentów i muszę przyznać, że zachwycił mnie on od samego początku. Myślę, że genialnie ustawia on motywacje i intencje głównej bohaterki. Dla mnie było w tym tytule bardzo ważne to, że całe jej życie, wszystko, co robi i na co się godzi, jest w intencji poświęcone matce i jej odnalezieniu – tłumaczyła reżyserka.

Debiut Małgorzaty Imielskiej w roli reżysera nie był jedynym przy okazji filmu "Wszystko dla mojej matki". – To na pewno wymarzony debiut dla każdego chyba aktora i bardzo się cieszę. Uwierzono we mnie, zanim sama zdążyłam to zrobić. Nie mam wiele wspólnego z moją bohaterką i nie jestem w stanie porównać się do niej. Dlatego cieszę się, że Małgorzata Imielska zauważyła we mnie coś, gdy przyszłam na casting – mówiła Zofia Domalik.

W audycji spotkaliśmy się także z dwójką innych debiutantów – można ich określić takim wspólnym mianem, choć bracia są na różnych etapach swojej zawodowej drogi. Michał i Wojciech Węgrzynowie to autorzy filmu "Proceder" o raperze Tomaszu Chadzie.

– Pracujemy ze sobą od wielu lat i za każdym razem, gdy pracujemy pod jakimś filmem, podpisujemy go jako nasze wspólne dzieło. Wojtek ma wpływ na mnie, ja na pewno mam na niego i nie da się tego rozdzielić. Mam wręcz wrażenie, że nasze funkcje się przenikają. Trzeba to podzielić, żeby było wiadomo, kto się czym zajmuje. Ja mam pod swoją pieczą aktorów, on operatorów, oświetlaczy. Jest to nierozerwalne, bo sam mam często własne pomysły na ujęcia, Wojtek na inscenizacje, prowadzenie aktorów i jest to dla nas dobra zabawa – mówił Michał Węgrzyn. – Jak jest coś nie tak, to natychmiast biorę Michała na bok i mówię: "słuchaj, tu i tu trzeba popracować, bo coś tu nie siedzi – dodał Wojciech Węgrzyn.

Spotkanie z twórcami filmu "Proceder" (fot. Mateusz Ochodzki) Spotkanie z twórcami filmu "Proceder" (fot. Mateusz Ochodzki)

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do soboty 21 września.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania festiwalowego "Klubu Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński
Goście: Małgorzata Imielska (reżyserka), Zofia Domalik (aktorka), Wojciech Kabarowski (producent), Michał Węgrzyn (reżyser), Wojciech Węgrzyn (operator), Piotr Witkowski (aktor), Bartosz Kruhlik (reżyser), Marek Braun (aktor), Marcin Hycnar (aktor), Marcin Zarzeczny (aktor)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/mk

Polecane