Izrael wybiera nowy parlament
Przedterminowe wybory w Izraelu zostały zarządzone po tym, jak w kwietniu Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować koalicji rządowej. Podobnie jak pół roku wcześniej, wynik głosowania jest trudny do przewidzenia, a utworzenie koalicji przez główne partie będzie bardzo trudne.
Wybory w Izraelu
Foto: PAP/EPA/ABIR SULTAN
Ostatnie sondaże wskazują, że zarówno prawicowa partia Likud premiera Benjamina Netanjahu, jak i centrowa koalicja Niebiesko-Biali pod wodzą byłego szefa sztabu armii Benny’ego Gantza, mają niemal identyczne poparcie i o zwycięstwie jednego z bloków może zdecydować niewielka liczba głosów.
Z tego powodu zakończona w Izraelu kampania wyborcza była wyjątkowo zacięta, a kandydaci posunęli się do kontrowersyjnych obietnic jak choćby złożona przez premiera Netanjahu zapowiedź aneksji okupowanej przez Izrael Doliny Jordanu.
Według sondaży, o wszystkim mogą zdecydować małe partie, które dostaną się do Knesetu. Specjaliści twierdzą, że premier Netanjahu ma nieznacznie większe szanse sformowania koalicji z małymi ugrupowaniami skrajnej prawicy. Niewykluczona jest też próba utworzenia po wyborach rządu jedności narodowej przez największe ugrupowania.
Porażka premiera Netanjahu w wyborach oznaczałaby niewielką zmianę polityki Izraela w regionie. Samemu premierowi grozi też proces o nadużycie władzy. Niezależnie jednak od tego, kto będzie zwycięzcą wyborów, nie zmieni się prawdopodobnie sytuacja wokół Autonomii Palestyńskiej.
– Jeśli przyglądać się większości sondaży z ostatnich tygodni, to one w dużej mierze powtarzają ten wynik, który zobaczyliśmy podczas kwietniowych wyborów – mówi dr Artur Skorek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Koalicja Benjamina Netanjahu jest z pewnością prawicowa, ale bardzo zróżnicowana wewnętrznie – dodaje.
Kto będzie rządził w Izraelu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Paweł Drozd
Gość: dr Artur Skorek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 17.20
kw/IAR