Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Jan "Ptaszyn" Wróblewski w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek, 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Nagród Mediów Publicznych. Trzy niezależne kapituły wyłoniły laureatów w kategoriach: Słowo – Jan Marek Rymkiewicz, Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski. 

Nagrody Mediów Publicznych przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w kategorii Obraz, a Polska Agencja Prasowa w kategorii Słowo. Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. 

– To jest interes wzajemny – świata współczesnej polskiej kultury i świata polskich mediów. My, na tyle na ile możemy, będziemy wspomagać świat kultury, również promocyjne, nie tylko finansowo, choć to nie jest do pogardzenia, jak sądzę… Ale z kolei liczymy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się o wiele bardziej atrakcyjna dla naszych widzów, słuchaczy i czytelników – podkreślił Krzysztof Czabański. 

krzysztof czabański gala 1200 pap.jpg
Krzysztof Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to wzajemny interes świata kultury i mediów

Prezes Polskiego Radia podkreślił wagę powrotu nagrody. – To jest nagroda, dzięki której pokazujemy w sposób bardzo szeroki, publiczny, jak wspaniałymi dziełami w zakresie muzyki, słowa i obrazu mogą podzielić się z nami twórcy z naszej ojczyzny. Mamy wspaniałych twórców – zaznaczył Andrzej Rogoyski.

Nestor polskiego jazzu, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka 

Nagrodę w kategorii Muzyka za "za niezwykłą osobowość muzyczną", a także "za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat", "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu", "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego" wręczyła, przewodnicząca jury w dziedzinie Joanna Wnuk-Nazarowa. – Mówi się zazwyczaj o osobach, które urodziły się w 1936 roku i mają wielki dorobek, że legenda dostaje nagrodę za całokształt twórczości, ale my mamy do czynienia z czynnym jazzmanem. Legendą niewątpliwie, ale również z człowiekiem, który nie wspomina przeszłości, nie słucha swoich starych płyt, tylko cały czas je nagrywa – podkreśliła ceniona dyrygentka. 

Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa (L) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski, fot. PAP/Radek Pietruszka Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa (L) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski, fot. PAP/Radek Pietruszka

Nagrody mediów publicznych 1200 c.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2019 - serwis specjalny

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się 27 marca 1936 w Kaliszu. Nagrał kilkanaście albumów autorskich oraz kilkadziesiąt innych płyt. Jest honorowym obywatelem Kalisza i Zamościa. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. W tym samym roku odebrał również Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jan Ptaszyn Wróblewski co sobotę prowadzi w Programie Trzecim Polskiego Radia audycję "Trzy kwadranse jazzu". To, jak przypomniała Joanna Wnuk-Nazarowa, przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka, najprawdopodobniej jeden z najstarszych jazzowych programów na świecie, prowadzony od 1970 roku

– Drodzy Państwo, zupełnie mnie zatkało. Nawykłem nie do tego, że stoję na jakimś szczycie, tylko w tym bezpiecznym drugim rzędzie. Nie wygrałem nigdy niczego, nawet w totolotka, może dlatego, że nigdy w niego nie grałem, dlatego proszę mi wybaczyć. Jestem piekielnie stremowany, a równocześnie przerażony, bo trzeba będzie teraz ciężko popracować, żeby zdyskontować zaszczyt, który mnie spotyka. Równocześnie winien jestem mnóstwo podziękowań. Droga Kapituło, jestem głęboko wdzięczny, nie za to, że mieliście do mnie tyle zaufania, ale za to, że traktujecie jazz jako pełnoprawną sztukę, równoważną z innymi gatunkami muzycznymi. Jestem również winien podziękowania wszystkim muzykom, którzy przez długie lata moje projekty wspomagali swoim talentem, a ja bardzo często zbierałem za nich laury. Wreszcie jestem winien podziękowania radiowej Trójeczce, która od 50 lat jest jak gdyby moim drugim domem, przynajmniej na trzy kwadranse w tygodniu i która zawsze stwarzała mi komfortowe warunki do pracy. Obiecuję, że nie dostanę wody sodowej i bardzo gorąco Państwu dziękuję – mówił Jan Ptaszyn Wróblewski, odbierając statuetkę.  


 Muzyk i kompozytor, jazzman, saksofonista tenorowy i barytonowy, Jan Ptaszyn Wróblewski, PAP/Leszek Szymański Muzyk i kompozytor, jazzman, saksofonista tenorowy i barytonowy, Jan Ptaszyn Wróblewski, PAP/Leszek Szymański

W kategorii Muzyka nominowani byli również: Janusz Prusinowski, Agata Zubel, Marek Moś i Józef Skrzek.

Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. 

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku w Warszawie. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Metafizyka", "Rozmowy polskie latem 1983", "Zachód słońca w Milanówku" i "Żmut". W 2010 został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W kategorii Słowo nominowani byli również: historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.

Reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Obraz. 

Wawrzyniec Kostrzewski ma 42 lata, jest synem aktorki Haliny Łabonarskiej. Był kilkakrotnie nagradzany na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Wyróżniono go między innymi za adaptację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Telewizji.

W kategorii obraz nominowani byli także: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, producent telewizyjny Bolesław Pawica; dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel oraz reżyser Krzysztof Talczewski.

Nagrody specjalne Nagród Mediów Narodowych otrzymali pisarz Andrzej Dobosz i reżyser Krzysztof Talczewski.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, że nagroda specjalna będzie przyznawana corocznie. 

gs/mk/IAR

Polecane