Ważna misja Instytutu Pileckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ważna misja Instytutu Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczychFoto: Wikipedia/autor nieznany

"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" – pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek w Berlinie zostanie otwarta wielka wystawa ukazująca historię Polski w czasie II wojny światowej.

Posłuchaj

Czy warto walczyć o prawdę o polskiej historii? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jaka jest znajomość polskiej historii wśród zawodowych historyków w innych krajach? Jakie panują na jej temat stereotypy i kontrowersje? Jak promowane są nasze dzieje?

Wystawa "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" to inauguracja obecności Instytutu Pileckiego w Berlinie.

cccc cccc

– Mamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta rocznica jest bardzo ważna dla Polaków, ale w Niemczech odbiera się ją zupełnie inaczej. Tam ważniejsza jest rocznica jej zakończenia. Długo panowała też propaganda rosyjska, że wojna rozpoczęła się w roku 1941, a nie w 1939. Jesteśmy obecnie po obchodach w Polsce, po wizytach głów państw, przemówieniu prezydenta Steinmeiera. Wiele osób odebrało jego słowa bardzo dobrze, że były to słowa skruchy, które są bardzo potrzebne, ale z drugiej strony zawsze możemy zapytać: "czy za tymi politycznymi deklaracjami nie powinny pójść działania edukacyjne i popularyzatorskie?" – mówi dr Magdalena Gawin, współorganizatorka berlińskiej wystawy.

– Zależy nam na tym, aby tę historię II wojny światowej, tę historię, którą opowiadamy tu, w Polsce, opowiedzieć też międzynarodowemu odbiorcy. Nasza wystawa nie jest tylko dla berlińczyków. Jesteśmy przekonani, że opowieść o okupacji w Polsce, która zaczęła się w 1939 roku i trwała blisko 6 lat, jest opowieścią, która przez pryzmat Witolda Pileckiego, jego działań, jego misji w Auschwitz, pozwala opowiedzieć, nie tylko o samym doświadczeniu okupacji, ale i po polski państwie podziemnym, jego wkładzie, działaniach wywiadowczych. To także okazja do tego, by powiedzieć o działaniach polskiego rządu na emigracji i o odpowiedzialności Aliantów, wobec tego, co zrobili z informacjami, które płynęły z Polski – dodaje dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Serwis specjalny - Rotmistrz Witold Pilecki Serwis specjalny - Rotmistrz Witold Pilecki
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego przygotował opartą na wynikach najnowszych badań wystawę, która ukazuje dobrowolną misję Witolda Pileckiego w Auschwitz. Pilecki udał się tam, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy, a następnie poinformować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował w Auschwitz ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został zamordowany przez władze komunistyczne. Historia jego zmagań z dwoma totalitaryzmami XX wieku stała się pretekstem do zadania uniwersalnych pytań — o istotę zła i zdolność do przeciwstawienia się mu, o pamięć i jej wymazywanie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Magdalena Gawin (historyczka i eseistka, Instytut Pileckiego), dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami)
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Polecane