Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019
Para Prezydencka podczas podsumowania i zakończenia akcji "Narodowe Czytanie – Nowele Polskie" w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  

Posłuchaj

Kryminał współczesną literaturą zaangażowaną? (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wśród autorów, których nowele zostały przeczytane w Parku Saskim, znaleźli się m.in. Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Stanisław Reymont. W XIX wieku to właśnie oni, pisarze pozytywistyczni, podejmowali tematy nierówności społecznej, ujmując się za skrzywdzonymi i słabszymi. Czy współcześnie tę funkcję przejął kryminał?

– W książce popularnej, skierowanej do szerszego kręgu czytelników, autor może przemycić właśnie takie tematy. Dlatego stają się one coraz grubsze, bo nie jest to tylko pogoń za mordercą, ale także przekazywanie innych spraw. Kryminał teraz jest taką współczesną powieścią zaangażowaną, która pokazuje, jak funkcjonuje, jak wygląda, jak zmienia się nasze społeczeństwo – mówiła Katarzyna Puzyńska.

Co mają ze sobą wspólnego nasza rozmówczyni i Stanisław Reymont? Która z czytanych nowel wywarła na niej największe wrażenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Katarzyna Puzyńska (pisarka, autorka sagi kryminalnej "Lipowo")
Data emisji: 7.09.2019
Godzina emisji: 13.41

kr/mat. prasowe

Polecane