Czy przyszłość dla prowadzących działalność jawi się optymistycznie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przyszłość dla prowadzących działalność jawi się optymistycznie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Jak wynika z badań Instytutu IBRIS, koszty pracy i wysokie podatki to najważniejsze przeszkody w prowadzeniu firmy.

Posłuchaj

Jak zwiększenie pensji minimalnych zmieni sytuację przedsiębiorców? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prawdę mówiąc, nic zaskakującego. Ankietowani uważają, że życie biznesmena nie jest usłane różami. Polacy są przekonani, że to praca na okrągło, przytłaczająca odpowiedzialnością. Zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości pensja minimalna ma wynosić 3 tys. złotych, a za trzy lata – 4 tys. złotych brutto.

– Mówienie, że przedsiębiorców trzeba zmuszać do płacenia dobrze, nie jest uzasadnione, bo jednak polscy przedsiębiorcy zachowują się na rynku racjonalnie. Jeżeli dzisiaj byśmy wzięli tę płacę, którą proponuje rząd, np. dla Warszawy, to byłoby nieporozumienie. W dużych ośrodkach to nawet te 4 tys. nie są szokujące, za to we wszystkich małych ośrodkach na ścianie wschodniej czy w warmińsko-mazurskim, ten rynek jest zupełnie inny – mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Zapowiedź radykalnej podwyżki pensji minimalnej to trochę dziwny pomysł zarówno z gospodarczego, jak i politycznego punktu widzenia. Ja tutaj ekonomicznego uzasadnienia nie widzę. W mniejszej skali takie rozwiązanie wprowadzono na Węgrzech. Tam 10% ludzi, którzy byli na najniższej pensji krajowej, straciło pracę. Ceny różnych artykułów wzrosły średnio o 11%. 75% tej podwyżki zostało przerzucone na ludzi, 25% zamortyzował biznes. Należy sądzić, że podobnie może być u nas – argumentował Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Dariusz Duma (przedsiębiorca, doradca biznesowy), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Karol Wałachowski (Klub Jagielloński)
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane