Czy obietnice polityków wpływają na moje wybory?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy obietnice polityków wpływają na moje wybory?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Elnur

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października. Partie rozpoczęły swoje kampanie i składanie konkretnych obietnic. 

Posłuchaj

Czy wierzymy w obietnice wyborcze? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycje programowe. To m.in.reforma służby zdrowia i skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, zwolnienie z podatku pracujących emerytów, darmowy dostęp do zabiegu in vitro oraz prawa dla związków partnerskich. Dodatkowe propozycje przedstawiło również PiS. Minimalne wynagrodzenie minimalne ma wynosić w 2023 roku 4 tysiące brutto, a emeryci otrzymają "trzynastkę" i "czternastkę"

– Pomysł dobrowolnych składek na ZUS nie jest ryzykowny dla budżetu państwa. Z jednej strony chcemy, by było to państwo dobrobytu, żeby nie było osób bardzo biednych, pozostawionych sobie samym. W praktyce to, że ktoś nie chce wpłacać składek, oznacza, że nie chce pobierać świadczenia emerytalnego, bo go nie uzbiera. W ekonomii są pewne prawa. Jeśli ludzie zorientują się, że np. wpłacają składki, a nie dostają świadczeń, to zrobią wszystko, żeby ich nie wpłacać – mówi dr Cezary Mech, ekonomista.

– 30 lat po transformacji, która zorientowana była na niskie płace, kierunek zwiększania ich jest słuszny. Pracodawcy nie mogą tego przyjmować z radością, to oczywiste. Naszą słabością od lat jest brak długookresowych strategii i wizji rozwojowych. Wymaga to długofalowego spojrzenia, tym bardziej teraz, gdy stoimy u wrót tzw. "czwartej rewolucji przemysłowej". Każdy kraj, który nie wykorzysta nowoczesnych technologii – przegra – zwraca uwagę prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Cezary Mech (ekonomista i urzędnik państwowy, nauczyciel akademicki, były wiceminister finansów), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert zajmujący się komunikacją strategiczną), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie)
Data emisji: 9.09.2019
Godzina emisji12.08

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane