Wspomnienie o Ignacym Matuszewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie o Ignacym Matuszewskim
Ignacy MatuszewskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polityków polskich XX wieku.

Posłuchaj

Kim był Ignacy Matuszewski? (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Ten pułkownik wojska polskiego, dyplomata, minister, niezwykle utalentowany publicysta i polemista należał do bliskich współpracowników Piłsudskiego. Odegrał ważną rolę w walce o Niepodległość, a 8 września 1939 roku razem ze swoim przyjacielem Henrykiem Floyar-Rajchmanem pokierował wywozem 75 ton złota Banku Polskiego. Dzięki zdolnościom organizacyjnym i autorytetowi zyskał on przychylność władz rumuńskich i tureckich.

Po miesiącu wędrówki przez Rumunię, Morze Czarne, Turcję i Syrię stanął z polskim złotem w Paryżu i przekazał je władzom RP. Jako jeden z nielicznych organizował polską opinię publiczną w USA przeciw polityce ustępstw wobec żądań Stalina. Zmarł krótko po zakończeniu wojny. Nad jego grobem poeta Kazimierz Wierzyński powiedział: "Straciliśmy człowieka, ale nie postradamy jego idei. Minęło życie ludzkie, ale nie przeminie jego dzieło".

– Matuszewski został skutecznie wykasowany z pamięci. O nim nic nie mówiono w PRL-u – mówi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. – W 1988 roku powstał film "Złoty pociąg", to jego postać nie pojawiła się w tej produkcji – dodał.

Jak przebiegało życie Ignacego Matuszewskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wyrugowany z historii" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 18.45

kw

Polecane