Ścieżka dźwiękowa historii. "Czy ktoś tu jeszcze pamięta Verę Lynn?"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ścieżka dźwiękowa historii. "Czy ktoś tu jeszcze pamięta Verę Lynn?"
Vera LynnFoto: Shutterstock.com/David Fowler

– Każdy z nas, każde życie ma swoją ścieżkę dźwiękową, ale większe i mniejsze wydarzenia również mają muzykę, która opowiada o nich, czasami staje się ich symbolem, a czasem wręcz zmienia świat – mówi Dariusz Rosiak. 

Posłuchaj

Kim była Vera Lynn? (Muzyczna historia świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na legendarnej płycie "The Wall", Roger Waters, wokalista brytyjskiej grupy Pink Floyd pyta: "czy ktoś tu jeszcze pamięta Verę Lynn?". No właśnie, kim jest Vera Lynn i czy ktoś o niej jeszcze pamięta?

– Urodzona w 1917 roku, Vera Lynn żyje do dziś i ma się znakomicie. Mówiono o niej "The Forces Sweathert", co można przetłumaczyć jako "królowa żołnierskich serc". Od 1941 roku, radio BBC nadawało jej autorski program dla żołnierzy na froncie. Odwiedzała rannych, spotykała się z ich rodzinami. Jej utwory, takie jak "White Cliffs Of Dover", "There Will Always Be An England" stały się wielkimi przebojami i definiują to, czym była Wielka Brytania w czasie wojny i to, czym jest brytyjskość – opowiada Dariusz Rosiak.

Vera Lynn, której osoba jest w Polsce praktycznie nieznana, wydała swój ostatni album w 2009 roku. Był nim "We'll Meet Again. The Very Best Of Vera Lynn", który dotarł na szczyt brytyjskich list przebojów, czyniąc ją najstarszą artystką, której udało się tego dokonać.

Czy istnieje polski odpowiednik Very Lynn? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna historia świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak 
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 10.44

ml/gs

Polecane