Między przyszłością a przeszłością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między przyszłością a przeszłością
Józef Hen i Katarzyna Stoparczyk w studiu radiowej TrójkiFoto: A. Potrykus - Wincza

1 września 1939 roku dzieci miały beztrosko pobiec do szkoły. Nie pobiegły. Zamiast ciężaru tornistra wypełnionego książkami pozostał w nich ciężar wojny. Opowiada o niej ktoś, kto w dniu jej wybuchu miał zaledwie 16 lat. Opowiada przepięknie, bo mówi tak, jak pisze. Znakomity pisarz, człowiek legenda, Józef Hen.

Posłuchaj

Józef Hen o wybuchu II wojny światowej (PR, 01.09.2019)
+
Dodaj do playlisty
+

Józef Hen, Katarzyna Stoparczyk i najmłodsi eksperci Trójki (f. A. Potrykus - Wincza) Józef Hen, Katarzyna Stoparczyk i najmłodsi eksperci Trójki (fot. A. Potrykus - Wincza)

– Wraz z kolegami przygotowywaliśmy się na nadejście wojny, ale zarazem graliśmy w futbol czy chodziliśmy na plażę – wspominał wybuch wojny Józef Hen. – Po chleb stało się w długich kolejkach. Jedzenia było mniej. Niektórzy ludzie gromadzili zapasy – dodał. 

Jak przebiegały pierwsze dni wojny? Jak pisarz wspomina ten czas?

W audycji mówiliśmy też o przyszłości. Bo do niej należy Musicon, który wpisuje się w realizację edukacji STEAM (Science, Technology, Engineering, the Arts, Mathematics). Na tym wyjątkowym instrumencie gramy razem z Idą Laszuk. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:
Ida Laszuk (współtwórczyni Musiconu), Józef Hen (pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy)
Data emisji: 1.09.2019
Godzina emisji: 9.07

kw/gs

Polecane