Krok dalej w kosmos

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krok dalej w kosmos
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Pół wieku temu człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie i zrobił po nim kilka susów – bo trudno to nazwać krokami.

Posłuchaj

Kosmos – ostateczna granica do przekroczenia? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zatknął też gwiaździsty sztandar – flagę triumfatorów kosmicznego wyścigu, trwającego równolegle do zimnej naziemnej wojny. Ameryka wygrała ze Związkiem Radzieckim. I co dalej? Jakie były konsekwencje "małego kroku dla człowieka, lecz wielkiego skoku dla ludzkości"?

Zanim do niego doszło, sto lat wcześniej ludzką wyobraźnią zawładnął Księżyc.

Co ciekawe – dokładnie sto lat przed lądowaniem Apolla 11 na Księżycu Juliusz Verne opublikował powieść zatytułowaną "Wokół Księżyca". Nie on jeden fantazjował na temat międzygwiezdnych podróży. Powstało o tym mnóstwo powieści i filmów, nierzadko łączących elementy s.f. Z konkretną wiedzą naukową.

Co to nam, ludziom dało? Czym zaowocowało w designie, modzie, technologiach? Jak to się przełożyło na nasze codzienne życie?

Odpowiedzi na te pytania poszukujemy z naszymi gośćmi: historykiem sztuki Joanną Kinowską i dr. hab. Grzegorzem Broną, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Wydawca: Sylwia Héjj
Goście: Joanna Kinowska (historyk sztuki), Grzegorz Brona (dr. hab. nauk fizycznych, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 21.08

Polecane