Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?
2019-08-26, 17:08 | aktualizacja 2019-08-27, 09:08
Jak się ubrać idąc na wycieczkę, co ze sobą wziąć, jak się zachować w górach i gdzie szukać tych informacji, jeśli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, przypominali m.in. Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański i Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.
Posłuchaj
W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia życie straciło czterech turystów, a ponad 150 osób zostało poszkodowanych. Wielu świadków dramatycznych wydarzeń twierdzi, że było wystarczająco dużo czasu, aby zawrócić ze szlaku przed wyładowaniami atmosferycznymi. – Jeden z kolegów, który próbował tuż przed tym wypadkiem zatrzymywać idących na górę ludzi i tłumaczyć, że zbliża się burza, że może być niebezpiecznie, został wyśmiany. Powiedziano mu, że się nie zna. Turyści deklarowali, że są tak blisko, że nie zrezygnują, i że na pewno nic im się nie stanie – mówił Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.
Dlaczego wędrujący po górach nie chcą zawrócić, nawet w obliczu poważnego niebezpieczeństwa? – Myślę, że to jest pytanie do psychologów i socjologów. Nas też to zawsze zadziwia – przyznał ratownik TOPR, Tomasz Wojciechowski.
W wyniku decyzji Tatrzańskiego Parku Narodowego szlak prowadzący na Giewont został zamknięty, o czym informują odpowiednie znaki. Jak się okazuje dla części turystów nie są one przeszkodą w zdobyciu szczytu nawet nocą… Jak mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u turysta przyłapany na złamaniu zakazu będzie zobowiązany do zapłacenia mandatu nawet w wysokości 1000 złotych.
Czy ludzie odwiedzający Tatry dziesiątki lat temu byli ostrożniejsi niż współcześni turyści? Co mówią o tym kroniki TOPR, prowadzone od 110 lat?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań audycji.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek, Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Krystian Hanke
Autorki materiałów: Agnieszka Jasik, Teresa Gut
Data emisji: 26.08.2019
Godziny emisji: 7.41, 16.52
kr/gs