Niepewna tożsamość mieszkańców Ziem Odzyskanych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepewna tożsamość mieszkańców Ziem Odzyskanych
Wrocław po II wojnie światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kilka dni przed 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej rozmawialiśmy o ziemiach Dolnego Śląska i Pomorza, ziemiach, które w PRL-owskiej propagandzie miały nam wynagrodzić ziemie utracone. 

Posłuchaj

Jak kształtuje się tożsamość na Ziemiach Odzyskanych? (My, Polacy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy tożsamość pionierów Ziem Odzyskanych wciąż ma wpływ na myślenie urodzonych na Dolnym Śląsku? Jak ta kształtuje się w przypadku Pomorzan? Kiedy zaczęło się odkrywanie niemieckiej przeszłości Wrocławia? Na te pytania odpowiedzieli nasi goście.

– Tożsamość pionierów dzisiaj już nie jest widoczna. Nasi dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z różnych stron. Ciężko jest określić tożsamość Wrocławia – mówił Antoni "Bleiz" Nowosad, raper.

– Na początku należy zastanowić się, czym właściwie jest tożsamość. Można mówić o tożsamości jako czymś, co jest tożsame z czymś innym, np. o danym regionie, który jest tożsamy z całą Polską, ale możemy też zapytać, czy ludzie utożsamiają się z danym miejscem, w moim przypadku ze Słupskiem. W Polsce ciekawe jest to, że u nas nie ma takiego mocnego przywiązania do ziemi, nie ma czegoś takiego jak Heimat. W wierszyku "Kto Ty jesteś? – Polak mały" pytamy "kim jesteś?" a nie "skąd jesteś?". To jest bardzo mocne, przynajmniej w moim dorastaniu na Pomorzu, że ja jestem z Polski. Na tym musimy wszystko budować – tłumaczyła Daria Hübner, filozofka z "Klubu Jagiellońskiego".

– Wychowywałem się w poczuciu, że po prostu jestem Polakiem. W moich latach dziecięcych i młodzieńczych ta tożsamość regionalna w zasadzie nie istniała. Dopiero po ponownym odzyskaniu niepodległości w 1989 roku powoli zaczęło się mówić, że jesteśmy też częścią lokalnej wspólnoty – dodał Przemysław Borkowski – pisarz i członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Przemysław Borkowski (pisarz, członek "Kabaretu Niemoralnego Niepokoju"), Daria Hübner (filozofka, "Klub Jagielloński"), Antoni "Bleiz" Nowosad (raper, właściciel wydawnictwa muzycznego "Grill-Funk")
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 9.10

kr/ml

Polecane