Rapsodia Śląska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rapsodia Śląska
Jan A.P KaczmarekFoto: Transatlantyk

W przedostatnim sierpniowym 2019 wydaniu MBK – nie mogło być inaczej – dotrzemy na Śląsk.

Posłuchaj

Nowy projekt Jana A. P. Kaczmarka i spotkanie z Grzegorzem Bralem (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Rapsodia Śląska" to kolejne wydarzenie celebrujące setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (16/17.08.-24.08.1919). Kolejne, ale niezwykłe, bo jest to multimedialne dzieło Jana A.P. Kaczmarka. Kompozytor stworzył nie po raz pierwszy dużą formę muzyczną, upamiętniającą ważną rocznicę. Wcześniej, przypomnijmy, jego muzyka towarzyszyła m.in. obchodom 25-lecia Solidarności w Gdańsku ("Kantata o Wolności"), 50 rocznicy Poznańskiego Czerwca ("Oratorium 1956"), 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po raz pierwszy jednak zaprezentuje swoje dzieło na stadionie, w dodatku – słynnym Stadionie Śląskim w Chorzowie, 31 sierpnia.

Stadion Śląski Stadion Śląski

"Rapsodia Śląska" to nade wszystko ok. 70-minutowa kompozycja Jana A.P. Kaczmarka, składająca się z trzech części, poświęcona trzem Powstaniom Śląskim. Jak wielki zespół będzie współtworzył to wydarzenie, Jan A.P. Kaczmarek opowiada w tym wydaniu "Magazynu".

"Hamlet" w Teatrze Pieśń Kozła "Hamlet" w Teatrze Pieśń Kozła

Drugim gościem wydania jest Grzegorz Bral – twórca i reżyser wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. Teatr pokazuje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim dwa spektakle: "Hamlet – Komentarz" oraz "Pieśni Leara". Tym samym powraca Pieśń Kozła do Gdańska (ostatnio uczestniczył w ubiegłorocznym Festiwalu Szekspirowskim) oraz domyka szekspirowski sierpień w GTS. Przy okazji wspomnimy sukces "Pieśni Leara" na Fringe’u w Edynburgu. W poprzednich wydaniach MBK przywoływaliśmy Festiwal w Edynburgu, goszcząc także laureata – Pawła Szkotaka, twórcę i reżysera Biura Podróży (sierpień jest miesiącem Edinburgh Festival).

"Pieśń Leara" Teatru Pieśń Kozła "Pieśń Leara" Teatru Pieśń Kozła

Wydanie kończy spotkanie z Adamem Nalepą – reżyserem, jednym z trzech kuratorów (obok Adama Orzechowskiego i Romana Pawłowskiego) programu Sopot Non-Fiction. Ten festiwal teatru dokumentalnego odbywa się po raz ósmy. Zakończy go 30 i 31 sierpnia maraton, czyli pokaz efektu warsztatów siedmiu grup, pracujących już w Sopocie. Podczas Sopot Non-Fiction prezentowane są także spektakle, które powstały po poprzednich warsztatach.

André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom

Wydanie otwiera, jak większość wakacyjnych wydań MBK, Andre Hubner-Ochodlo, który zaprasza nas na ostatnią część 26 Sopockiego Lata Teatralnego, czyli na Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. W tym roku Teatr Atelier w Sopocie obchodzi 30-lecie i staraliśmy się towarzyszyć jubileuszowi tego wyjątkowego, choć niewielkiego teatru, który działa tylko w sezonie letnim. Za tydzień – 1 września – zamkniemy wraz z Andre lato 2019 w Atelier, a przed tygodniem w specjalnym wydaniu "Magazynu" transmitowanym z tego teatru, w czasie i po gali Pamiętajmy o Osieckiej, czego nie ujawniliśmy na stronie MBK, gościem – niespodzianką była Magda Umer.

Chorzów więc – Wrocław – Gdańsk – Sopot – to nasza kolejna trasa wakacyjna.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 25.08.2019 
Godzina emisji: 21.07


Polecane