"Szwindel", czyli historia oszustów-artystów
"Szwindel", to nieco zapomniane słowo, którym opisywano niegdyś wszelkiego rodzaju oszustwa. Jest to też tytuł najnowszego kryminału Jakuba Ćwieka.
Fragment okładki książki "Szwindel" Jakuba Ćwieka
Foto: mat. promocyjne

– "Szwindel", to opowieść o prawdziwych oszustach-artystach. Przyznam, że nie czytałem jeszcze takiej książki po polsku. Opisana tu historia przypomina mi nadawany niegdyś serial "Parada oszustów", gdzie pokazywano podobne historie. Zresztą, w Polsce byli mistrzowie szwindlu, na przykład, przed wojną jeden z nich uporczywie próbował sprzedać… kolumnę Zygmunta, co, zresztą, parę razy mu się udało – mówi Mariusz Cieślik.
W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, z którym nigdy nie miał kontaktu, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą.
Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami.
Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego…
"Szwindel" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.
Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 21.08.2019
Godzina emisji: 10.11
mat. prasowe/ml/kh