Co przyniosą protesty w Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co przyniosą protesty w Rosji?
Protesty w Moskwie, lipiec 2019Foto: Shutterstock.com/Aleksandr Beliakov

Trwają protesty w Moskwie. Demonstracje są bezpardonowo pacyfikowane i setki ludzi wsadza się do aresztu. Na ulice wychodzą przeważnie dwudziestolatkowie. Dlaczego nie podoba im się państwo Władimira Putina? I czy mają szansę zrealizować chociaż część postulatów?

Posłuchaj

Jakie będą skutki moskiewskich protestów? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziesiątki tysięcy ludzi zaprotestowały, kiedy miesiąc temu decyzją sądu zabroniono opozycjonistom udziału w wyborach samorządowych w Moskwie. Wiece protestacyjne odbywają się w każdą sobotę od czasu wyroku. To największe protesty od 2011 roku, kiedy Rosjanie masowo demonstrowali przeciwko powrotowi prezydenta Władimira Putina na Kreml. 

Policja stłumiła ostatnie demonstracje przy użyciu pałek. Aresztowano około 3000 osób, a znani członkowie opozycji, w tym czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny, pozostają w areszcie. Prokuratura wszczęła postępowania przeciwko kilkunastu protestującym. Za wzniecanie "masowych niepokojów" podejrzanym grozi kara nawet do ośmiu lat więzienia. W celu ominięcia ograniczeń nałożonych przez rosyjskie władze dziś aktywiści planują, że każdy uczestnik po kolei będzie trzymał transparent. Takie demonstracje nie wymagają zgody władz. 

– To są protesty młodych ludzi, natomiast socjologowie zbadali, że mediana wieku to 33 lata. Przy czym mediana mieszkańców Moskwy to 40 lat. To jest bardzo młode miasto – zaznacza Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Niesankcjonowane protesty były brutalnie tłumione, ale obawiam się, że to nie jest jeszcze szczyt tego, na co stać obecną władzę – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Zapomniana już wojna w Syrii. Trwa ostatni dramatyczny akt, czyli ofensywa na prowincję Idlib. Wojska i lotnictwo reżimu w Damaszku wspierają Rosjanie oraz ostatnio dołączył Iran. Idlib zamieszkuje około 3 milionów ludzi. Są tam grupy rebeliantów, ale również organizacji terrorystycznych. Symbolem tego regionu, znanym na świecie, jest miasto Khan Shaykhun. Dwa lata temu zbombardowane przez siły rządowe rakietami z gazem trującym, co wywołało ostrą reakcję Waszyngtonu. W reakcji na zabicie bronią chemiczną 89 osób i zranienie około 600, Amerykanie zbombardowali bazę wojsk syryjskich. Wystrzelono 59 rakiet cruise.
  • Od lat nie było tak źle z niemiecką gospodarką. Czy mówimy o początku recesji w tym kraju? To najbardziej jaskrawy przypadek, ale źle się dzieje w Szwajcarii, Holandii i wielu innych krajach. Główną przyczyną jest wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście: Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Łukasz Fyderek (Instytut Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński), Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego)
Data emisji: 17.08.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/kw/mk

Polecane