Krótka historia polskiego fandomu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krótka historia polskiego fandomu
Cosplayerzy na paradzie fanów "Gwiezdnych Wojen" w ToruniuFoto: shutterstock.com/szmul

W tym wydaniu "Klubu Trójki" rolę główną odegrali fani.

Posłuchaj

Fenomen fandomu (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Historie fandomowe" Okładka książki "Historie fandomowe"

Ci, którzy pod koniec lat 70. zakładali pierwsze kluby miłośników science-fiction. Ci, którzy odnajdują się na różnych pozycjach w typologii fanów sporządzonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Ci, którzy piszą fanfiki. I ci, którzy przebierają się, po wcześniejszym pieczołowitym przygotowaniu kostiumów za ulubione postaci z gier, filmów i komiksów.

O początkach polskiego fandomu, o najważniejszych postaciach i o dynamice środowiska zrzeszającego ludzi z pasją opowiedział w Trójce Tomasz Pindel (znany być może Państwu jako znakomity tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, a także scenarzysta komiksu "W głowie tłumacza"), którego "Historie fandomowe" ukazały się przez kilkoma tygodniami.

A my spotkaliśmy się tuż przed rozpoczęciem Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, który w tym roku odbywa się w Białymstoku.

– Pod pojęciem fana rozumiemy kogoś, kto nie tylko coś lubi i czymś się interesuje, ale także robi coś związanego z danym zainteresowaniem i w aktywny sposób je realizuje. Nawet może być to kontakt z innymi miłośnikiem danego tematu – mówił w audycji Tomasz Pindel. 

Jaka jest historia fandomów? Skąd Tomasz Pindel wziął pomysł na swoją książkę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Sylwia Héjj
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz, scanarzysta)  
Data emisji: 6.08.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw

Polecane