"Brexitowe" plany Borisa Johnsona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Brexitowe" plany Borisa Johnsona
Boris JohnsonFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powołuje probrexitowy gabinet, ale problemu brexitu to nie rozwiązuje.

Posłuchaj

Kiedy Wielka Brytania odłączy się od Unii Europejskiej? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Podcięte skrzydła kanarka" Okładka książki "Podcięte skrzydła kanarka"

Brytyjski premier Boris Johnson i amerykański prezydent Donald Trump zgodzili się w piątkowej rozmowie telefonicznej, że "brexit stwarza niezrównaną szansę na wzmocnienie partnerstwa gospodarczego" między oboma krajami – podało w komunikacie Downing Street. Według komunikatu prasowego Downing Street Johnson i Trump "wyrazili swoją determinację do zawarcia ambitnej umowy handlowej i rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej". Rozmowa Johnsona z Trumpem sygnalizuje poprawę relacji między nową administracją w Londynie a Waszyngtonem. 

Poprzednia premier Theresa May miała pod koniec swojego urzędowania napięte relacje z amerykańskim prezydentem, ścierając się z nim ws. obsady stanowiska brytyjskiego ambasadora w Waszyngtonie, a także krytykując jego wypowiedzi dotyczące grupy kongresmenek, które wywodzą się z mniejszości etnicznych i narodowych. 

– Boris Johnson próbuje stworzyć gabinet, który będzie mu całkowicie posłuszny i będą w nim ludzie, którym może zaufać. On od początku mówił, że chce mieć w swoim rządzie ludzi, którzy mają podobną wizję zakończenia procesu brexitowego – zaznaczył w audycji Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:

  • U wybrzeży Libii tonie 150 migrantów. Czy Europa ma nowy pomysł na kontrolę napływu migrantów i ich rozdział na kontynencie?
  • Seria mordów plemiennych w Papui Nowej Gwinei. Dlaczego w rejonie gdzie do niedawna nie było białych ludzi, dochodzi do tragedii?
  • W programie również opowieść o Joga Bonito – pięknej grze, która od dawna nie jest piękna. Jak futbol wyjaśnia losy Brazylii?  

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie), Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny"), Paweł Drozd (dziennikarz Radiowej Trójki), Bartłomiej Rabij (autor książki "Podcięte skrzydła kanarka)
Data emisji: 27.07.2019
Godzina emisji: 15.07

kw

Polecane