Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród
Uroczystości w Warszawie w 25 rocznicę stracenia działacza niepodległościowego i socjalistycznego Stefana Okrzei, 1930 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 

Posłuchaj

Rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Pogrom 1906" (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Z naszym rozmówcą poruszyliśmy tematy m.in. wydarzeń mających wtedy miejsce w Warszawie.

– Nie było tak, że rewolucja skończyła się w 1905 roku. Warszawa była wtedy kompletnie innym miastem niż dzisiaj. Miała mniej więcej 600-700 tys. mieszkańców, z czego ponad 250 tys. to byli Żydzi. Według danych z 1897 roku było 47 tys. Rosjan. To miasto było rusyfikowane w niezwykle szybkim tempie. W Warszawie stacjonował garnizon rosyjski. Ja w swojej książce pokazuję też konflikty społeczne. To jest czas, kiedy mamy działania na rzecz niepodległości Polski, ale z drugiej są te działania, które zmierzają do poprawy losu ogromnej części społeczeństwa, robotników, którzy byli w tragicznym położeniu – wyjaśnia autor "Pogromu 1906".

Okładka książki "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego, wyd. PIW Okładka książki "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego, wyd. PIW

W audycji rozmawialiśmy także o wybitnych działaczach tamtych czasów – Stefanie Okrzei i Baruchu Szulmanie oraz o tym, w jakim stopniu wydarzenia z lat 1905-1907 wpłynęły na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Wacław Holewiński (pisarz)
Godzina emisji: 14.48
Data emisji: 27.07.2019

kr/kw

Polecane