Niefestiwal
2019-07-27, 15:07 | aktualizacja 2019-08-12, 14:08
Nadajemy z Gdańska! Regularnie opowiadamy o tutejszych propozycjach, ALE cały program z tego frapującego miasta nadawaliśmy wieki temu…
Jeżeli nie myli mnie (AS) pamięć, to ostatni "Radiowy dom kultury" z Gdańska nadawaliśmy w 2006 roku. Poźniej zaczęliśmy regularnie odwiedzać Gdynię i to ona stała się naszym przyczółkiem :) W 2006 roku nadawaliśmy ze Stoczni, byliśmy zachwyceni rosnącą (wtedy) Kolonią Artystów i faktem, że oto artystom oddano tak frapujące miejsce i że postindustrialne przestrzenie nabierają charakteru znanego nam z wypraw do Berlina czy Londynu… Od tamtej pory trwa nasza fascynacja Iwoną Zając, która była jednym z naszych "stoczniowych" przewodników. Czas wszystko zmienia. Nie ma Kolonii w tamtej formie, nie ma Stoczni w tamtej formie. O tych zmianach też wielokrotnie opowiadaliśmy – a ta opowieść kojarzy się z innym "naszym" artystą – Michałem Szlagą. Po raz pierwszy odwiedziłyśmy miejsce odwołujące się do tradycji Kolonii czyli WL4 Mleczny Piotr. Sprawdziłyśmy też wielokrotnie zachwalane miejsce relaksu czyli 100cznię. Dołączamy się do pochwał! No i do rzeczy.
Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 27 lipca >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 27 lipca >>>
Gdańsk odwiedzamy (w końcu) za sprawą CSW Łaźnia i ich nowego Niefestiwalu Miasto i Sztuka. Organizatorzy piszą: "podczas pierwszej odsłony Niefestiwalu Miasto i Sztuka, który odbędzie się w przestrzeni Dolnego Miasta, zaproszeni artyści odniosą się do tematu wolności osobistej i wolności słowa. Czy staną się głosem pokolenia czy też wypowiedzą się przez pryzmat osobistych doświadczeń?" Naszymi gośćmi są kuratorki niefestiwalowe czyli Anna Szynwelska i Kinga Jarocka, Marcin Różyc kurator jednej z niefestiwalowych wystaw oraz Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Łaźni. Gości u nas również Piotr Szwabe, malarz wielkiego formatu a my wpadniemy do sklepu przygotowanego przez Filipa Ignatowicza. Odwiedzają nas także Natalia Koralewska i Kuba Knera z Fundacji Palma.
Nie zapominamy o innych rejonach. Agnieszka Obszańska poleca XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, za którym już można wędrować po Podlasiu. Narew, Bielsk Podlaski, Kleszczele, Hajnówka, to m.in. w tych miejscowościach będzie można zanurzyć się w świat wędrownego teatru i przyjrzeć się teatralnym trupom z wielu zakątków świata. Więcej opowiada Dariusz Skibiński. Agnieszka Szydłowska wybrała Odpust u Babci Anny, który już jutro rozpocznie się na Nikiszowcu. Naszym przewodnikiem po tym świecie jest Waldemar Jan. Jan Niebudek przegląda dla nas wydarzenia teatralne oraz propnuje lekturę. Mateusz Matyszkowicz także.
do usłyszenia!
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Jan Niebudek
Data emisji: 27.07.2019
Godziny emisji: 13.08, 14.08