Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka
Pochód 1 Maja w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski – inicjatywa antykomunistycznych grup opozycyjnych z Gdańska, Gorzowa Poznania, Łodzi i Krakowa.

Posłuchaj

Jak powstawał Ruch Młodej Polski? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

RMP nawiązało do tradycje narodowej demokracji. Jednocześnie powiązało ją z pogłębioną refleksją chrześcijańską i szacunkiem dla innych nutów polskiej myśli niepodległościowej. Środowisko to wydało m.in. takich polityków jak Aleksander Hall, Marek Jurek, Jarosław Sellin ale i publicystów od Tomasza Wołka po Marka Budzisza i Rafała Matyję. W programie przedstawione zostaną wybory ideowe RMP i losy uczestników ruchu po 1989 r.

– Nie wywodzę się z rodziny, która była poddawana represjom gorszym, niż większość Polaków. Bywały znacznie większe. Ludzie zaczynali wtedy dojrzewać do samodzielnego myślenia o sprawach publicznych i było to tak masowe, że komuniści nie byli już tego w stanie tłumić tak, jak w latach wcześniejszych – mówi Marek Budzisz.

– W pokoleniu moich rodziców, w moim środowisku, komunizm był powszechnie odrzucany. Panowało jednak przekonanie, że jest to jakieś fatum, które jest nie do usunięcia. Panowało przekonanie, że to będzie trwać, ale można w tym wytrwać. Dla mnie jednym z takich doświadczeń formacyjnych było to, że okreslenie "karierowicz" było jednym z najgorszych epitetów – wspomina Marek Jurek.

Jaką rolę spełnił w powstaniu Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Marek Jurek (historyk i polityk, poseł na Sejm X, I, IV i V kadencji), Krzysztof Nowak (działacz Ruchu Młodej Polski), Marek Budzisz (były dziennikarz , doradca dwóch ministrów w rządzie Jerzego Buzka, analityk)
Data emisji: 25.07.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Polecane