Malczewski o Słowackim – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym
2019-07-24, 11:07 | aktualizacja 2019-07-24, 21:07
W tym wydaniu audycji wyjątkowo nie rozmawialiśmy o prozie. Od 25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki", gdzie zobaczymy obrazy Jacka Malczewskiego powstałe pod wpływem poematów wieszcza.
Posłuchaj
Malczewski urodził się w 1854 roku, czyli pięć lat po śmierci Juliusza Słowackiego, mimo to czuł się szczególnie związany z poetą. Co łączyło tych dwóch tak ważnych dla polskiego malarstwa i i literatury artystów?
– Trudno wyobrazić sobie, że Malczewski zostałby malarzem, gdyby nie inspiracja Słowackim przekazana za pośrednictwem jego ojca, który był jego wielkim wielbicielem – opowiadał Piotr Koprzak, współkurator wystawy. – Ten związek ze Słowackim dziś już nie jest tak czytelny jak był jeszcze w czasach młodości Malczewskiego czy w czasach, kiedy był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dodał.
W audycji poruszyliśmy także temat genezy tytułu wystawy oraz konkretnych dzieł, które będziemy mogli podziwiać w Muzeum Narodowym.
Zapraszamy do odsłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Anna Grochala i Piotr Koprzak (kustosze Muzeum Narodowego w Warszawie, kuratorzy wystawy "Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki")
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 10.15
kr