Czy Max Factor rozsławi Zduńską Wolę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Max Factor rozsławi Zduńską Wolę?
Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niewiele osób wie, że Max Factor – wynalazca kosmetyków o tej samej nazwie, z których korzystały takie gwiazdy Hollywood jak Rudolf Valentino, Marlena Dietrich czy Pola Negri, najprawdopodobniej urodził się w... Zduńskiej Woli. Rodzinne miasto pioniera makijażu filmowego zastanawia się, czy nie wykorzystać jego postaci do promocji miasta.

Posłuchaj

Max Factor - czy Zduńska Wola rozpromuje się dzięki słynnemu mieszkańcowi? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Temat Maksymiliana vel Michaiła Faktora, vel Faktorowicza (1872-1938) i jego pochodzenia pojawił się przy okazji festiwalu fryzjerskiego Open Hair 2019 w Sieradzu. Tam swoje prelekcje wygłosili dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola – Tomasz Polkowski i kierownik sieradzkiego oddziału Archiwum Państwowego w Łodzi – Adrianna Bryk. 

 – W księdze ludności całego miasta Zduńskiej Woli, którą prowadzono do 1931 roku, widnieje zapis nie o Maksymilianie Faktorowiczu, tylko o Michale Faktorze. Wskazówką, która może potwierdzić, że to jest właśnie Max Factor, jest wykonywany przez niego zawód – twierdzi Adrianna Bryk. 

Promowanie Zduńskiej Woli jako miejsca narodzin twórcy kosmetycznego imperium byłaby dla miasta szansą na stworzenie festiwalu podobnego do tego w Sieradzu, skupionego wokół mody i make-upu, (które to pojęcie wymyślił sam Max Factor). Czy władze miasta wykorzystają światową sławę kosmetologa do stworzenia unikalnej marki? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Krzysztof Tubilewicz
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 6.21

kr

Polecane