Puck – historia najdawniejsza i najnowsza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Puck – historia najdawniejsza i najnowsza
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - "zaślubiny Polski z morzem", 10 lutego 1920 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Puck jest najstarszym miastem na północnych Kaszubach. "Pucyfik", jak żartobliwie nazywają ten teren mieszkańcy, ma za sobą bogatą historię. Pierwszy port zbudowano tam w IX wieku, budowa najnowszego rusza pod koniec tego roku.

Posłuchaj

Budowa nowej mariny w Pucku ruszy jeszcze w tym roku (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Najbardziej niezwykła część historii Pucka zaczyna się od "zaślubin Polski z morzem". – Marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz generałowi Józefowi Hallerowi, aby ruszył ze Skierniewic na czele frontu pomorskiego, tu na północ, aby przyłączył Pomorze do Polski i żebyśmy uzyskali dostęp do morza zapisany w Traktacie Wersalskim. Było to w Pucku 10 lutego 1920 roku w porcie, gdzie była pruska baza lotnictwa morskiego. Niemcy w przeddzień tej uroczystości opuścili teren. Tam był ustawiony ołtarz polowy, odbyła się wielka patriotyczno–religijna uroczystość, podczas której śpiewano patriotyczne pieśni. Na koniec, kiedy odegrano hymn państwowy, wciągnięto biało–czerwoną banderę na maszt, a generał Haller wjechał na swoim koniu na wody Zatoki Puckiej na znak zaślubin Polski z morzem i wrzucił w pale zatoki platynowy pierścień – jeden z dwóch, które otrzymał od Polonii Gdańskiej, kiedy zmierzał do Pucka na tę uroczystość – tak opisuje ten dzień Jan Piotrowicz, lokalny przewodnik.

Wkrótce Puck stał się bazą marynarki wojennej i pełnił tę funkcję do 1926 roku, czyli do momentu przeniesienia bazy do Gdyni. Jedyną pozostałością po tym okresie był batalion Morski Dywizjon Lotniczy, który stacjonował w Pucku do 1939 roku.

Oprócz dawnych śladów obecności żołnierzy marynarki oraz pięknego rynku, na którym stanął pierwszy ratusz, miejscem w Pucku wartym zobaczenia będzie nowa marina, której budowa ruszy jeszcze w tym roku. Dzięki niej miasto będzie mogło przyjąć więcej żeglarzy.

– To jest impuls rozwojowy naszego miasta. Puck ma niecałe 5 km kwadratowych, jest otwarte ku wodzie i właściwie nie bardzo możemy się rozwijać na lądzie. Patrzymy na zatokę Pucką, która jest niesamowitym walorem przyrodniczym, która jest ukochana przed żeglarzy windsurferów, kitesurferów. Tylko brak jest większego zaplecza – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Którym z mieszkańców Pucka najbardziej przyda się nowy port? W jakich wydarzeniach (oczywiście, oprócz festiwalu Lato z Radiem), możemy tam uczestniczyć w ciągu roku?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiałów: Gabriela Darmetko
Data emisji: 19.07.2019
Godzina emisji: 16.24, 16.50

kr/ml


. .

Polecane