Księżyc, gwiazdy, planety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Księżyc, gwiazdy, planety
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Denis Kapexhiu/Shutterstock.com

Apollo 11 przebył blisko 400 000 kilometrów w cztery dni, by 20 lipca 1969 roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądował w Morzu Spokoju…

Uwaga! W dzisiejszej audycji lokujemy piosenki, nadesłane przez słuchaczy Programu Alternatywnego :) Hasło brzmiało : kosmos, podróże, podbój, księżyc… Przyszło bardzo dużo propozycji – w programie zmieści się około 11… WSZYSTKIE zamieszczam TU. Bardzo dziękujemy!

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Sokołowska na 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY. Program tegorocznej edycji festiwalu skupi wielu artystów, zarówno tych, których pozycja został już ugruntowana, oraz rozwijających się twórców. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy, to jedne z form artystycznych, które wypełnią program Kontekstów, a u nas o tegorocznej edycji opowiada Małgorzata Sady. Agnieszka Szydłowska wybrała XI Kraków Summer Animation Days. Po festiwalu animacji, który odbywa się w przestrzeni Małego Rynku, bez biletów oprowadza nas Bogusław Zmudziński – Dyrektor Artystyczny Etiudy & Animy.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 20 lipca >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 20 lipca >>>

Nie tylko gramy "kosmiczne" piosenki ale i snujemy kosmiczne opowieści. 50 lat temu człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu, a warszawska Leica Gallery postanowiła godnie upamiętnić to wydarzenie wystawą Thomasa Herbricha zatytułowaną "Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa". Fotograf w przewrotny i zabawny sposób rozwiewa szereg wątpliwości, które na przestrzeni pięciu dekad narosły dookoła kosmicznej misji Apollo 11, opowiadając swoją wersję wydarzeń. Jaką? Opowiada Rafał Łochowski z Leica Gallery zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

Michał Margański także idzie kosmicznym tropem i zabiera nas do Domu Spotkań z Historią. Można tam oglądać wystawę "Zdobyć księżyc". Jej kuratorka, Joanna Kinowska mówi: dla wszystkich urodzonych po 1969 roku "człowiek na Księżycu" to po prostu fakt historyczny i zastany, być może wzniosły, czy jeden z ważniejszych. Dla tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości…

Michał Urbaniak "For Warsaw With Love" Michał Urbaniak "For Warsaw With Love"

Odwiedza nas Anna Duńczyk– Szulc, z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W najbliższy poniedziałek, 22 lipca, ulicami Warszawy już po raz ósmy przejdzie "Marsz Pamięci 22 lipca".Tego właśnie dnia przypada 77. rocznica rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej Getta Warszawskiego. My odwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z nadchodzącą 75 rocznicą wybuchu powstania. Spotykamy tam Michała Urbaniaka, który nagrał świetną płytę "For Warsaw with love" [premiera 26.07] i Joannę Lang, kuratorkę wystawy zdjęć Tadeusza Bukowskiego.

W telefonicznym skrócie zaglądamy do Wrocławia , Poznania Czarnej. Z Janem Niebudkiem przeglądamy wydarzenia teatralne i czytamy. Gabi Darmetko nadaje z Pucka!

Do usłyszenia!

szydłowska&obszańska

margański&niebudek

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 20.07.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.10


Polecane