Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Metro, którego Warszawa nie zobaczyła
Robotnicy podczas budowy podziemnego tunelu (Warszawa, 1956)Foto: Zbyszko Siemaszko/NAC

– Po wojnie było co najmniej sześć lub siedem koncepcji budowy metra. Realnie dwukrotnie przystąpiono do jego budowy – mówi autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła".

Posłuchaj

Czy metro w Warszawie mogło powstać 50 lat temu? (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła" Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła"

W grudniu 1950 roku władze partyjne i rządowe ogłosiły nowy etap rozwoju stolicy. W ciągu sześciu lat Warszawa miała wzbogacić się o podziemną kolej – środek transportu symbolicznie czyniący z dużego miasta metropolię. Projekt okazał się jednak spektakularną klęską. Olbrzymie pieniądze, masa pracy i rozbudzone nadzieje poszły w błoto. Zbudowany fragment trasy zalano wodą i przykryto milczeniem. Andrzej Zawistowski przeczytał tysiące dokumentów, by odtworzyć przebieg oraz przyczyny i skutki jednej z największych wizerunkowych porażek rządzących PRL.

Czy Bolesław Bierut nie wyraził zgody na budowę metra? Dlaczego ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z budowy podziemnej komunikacji?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o rocznicy Rewolucji Francuskiej
  • Dzieje się historia: "Gdańsk przed burzą. 1935-1939" – korespondencja Adama Czartkowskiego;
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca "Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe";
  • kalendarium historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Zawistowski (historyk, nauczyciel akademicki, doktor ekonomii, doktor habilitowany historii, autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła")
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/kw/mk

Polecane