Kogucia afera na warszawskich Bielanach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kogucia afera na warszawskich Bielanach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/EB Adventure Photography

W ogródkach działkowych warszawskiej dzielnicy Bielany pani Bożena Filipkowska trzyma małe stadko kur i koguta – Antosia. Każdego ranka kogut robi coś, co przeszkadza kilku mieszkańcom pobliskiego bloku. Pieje.

Posłuchaj

Historia koguta Antosia z warszawskich Bielan (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nikt jednak nie decyduje się zapukać do pani Bożeny i poprosić o uciszenie koguta. Za to powiadomiona zostaje policja i straż miejska. Kogut zakłóca ciszę i porządek publiczny, a to artykuł 51 kodeksu wykroczeń. Ponadto, według uchwały miasta stołecznego Warszawy, zwierzę takie może być trzymane na działce powyżej 1000 metrów kwadratowych. Działka pani Bożeny ma jedynie 200. Na Antosia wydano wyrok. Musi do poniedziałku zniknąć z kurnika. 

– W momencie, kiedy strażnicy podjechali na miejsce, okazało się, że pani trzyma nie tylko koguta, ale ma też siedem kur, które hoduje na swojej działce. Hodowle tego typu zwierząt są zabronione w mieście. Każdy czyn, który określony jest w ustawie kodeksu wykroczeń czy innych ustawach, które mówią o wykroczeniach, jest czynem społecznie szkodliwym – twierdzi lokalny stróż prawa.

– To jest bardzo atrakcyjny głos jak na nasze osiedle i powinniśmy to utrzymać – tak z kolei o kogucich trelach mówi jeden z sąsiadów pani Bożeny. – To jest cudowne, jak on pieje, aż człowiekowi chce się żyć – dodaje mieszkanka pobliskiego budynku.

Dlaczego osoby, którym przeszkadza pianie koguta, wybrały kontakt ze strażą miejską zamiast bezpośredniej konfrontacji z jego właścicielką? Jak skończy się historia koguta Antosia z bielańskiego Osiedla Ruda?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Antoś – nowelka współczesna"
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 17.07.2019
Godzina emisji: 18.44

kr/mk

Polecane