Siostry rzeki, bracia strumienie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siostry rzeki, bracia strumienie
"Wyjedź Zostań" Rafała SiderskiegoFoto: mat. promocyjne

Siostry Rzeki – Wielokulturowe Street Party – Pułapka – Wyjedź Zostań – teatralne wydarzenia – Bulwar(t) Sztuki.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska przywołuje Siostry Rzeki, w związku z ich wizytą w Warszawie i działaniami zaplanowanymi na niedzielę. O wszystkim opowiada Cecylia Malik. Dodajmy tylko, że siostry przypłynęły do Warszawy z Krakowa galarem, a wszelkie ich działania mają na względzie zwrócenie uwagi na konieczność ochrony polskich rzek, w tym Wisły, która zdaniem ekologów powinna być objęta szczególną ochroną. A że przed nami druga niedziela lipca – przypominamy o BIG JUMP, czyli europejskiej inicjatywie dla czystych rzek, która co roku odbywa się w drugą niedzielę lipca o godz. 15.00. Spotkania nad wodą w tym samym czasie mają miejsce w całej Europie, bo tak obywatele Europy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. Agnieszka Obszańska poleca wystawę Moniki Stolarskiej "Pułapka" w Teatrze Łaźnia Nowa w krakowskiej Nowej Hucie. To zdjęcia i historie, które przeniosą nas do rodzinnej wsi autorki. Monika Stolarska przez trzy lata "wędrowała" z aparatem otworkowym po Zaborowie, wysłuchując się w opowieści i robiąc zdjęcia. Efekty możemy oglądać do 26 lipca.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 13 lipca >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 13 lipca >>>

Na tym nie koniec. Zapraszamy na Bulwar(t) Sztuki, zainicjowany przez Teatr Łaźnia Nowa, a odbywający się nad Zalewem Nowohuckim. To już 4. edycja wydarzenia i do 1 września można wziąć udział w ponad 150 wydarzeniach: pokazach teatralnych, filmowych, koncertach, warsztatach, wspólnym śpiewaniu, tańczeniu i ćwiczeniach na świeżym powietrzu. O Bulwarcie Sztuki opowiadają u nas Małgorzata Szydłowska z Teatru Łaźnia Nowa i Jan Tomasz Adamus – dyrektor Capelli Cracoviensis.

Bulwar(t) Sztuki Bulwar(t) Sztuki

Odwiedzają nas goście – Zuzanna Dłużniewska i Witek Hebanowski – świetnie zorientowani w temacie Wielokulturowego Street Party, które już 21 lipca odbędzie się w Warszawie. "Założeniem festiwalu jest prezentacja – poprzez sztukę, zwłaszcza muzykę i taniec – kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie, aktywnie uczestniczących w tworzeniu jej wielokulturowego bogactwa. Jedną z głównych wartości tego wydarzenia jest partycypacyjny charakter – w jego przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury społeczności mniejszościowych i imigranckich oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności".

Agnieszka Obszańska bierze do ręki książkę fotograficzną "Wyjedź Zostań" Rafała Siderskiego. To bardzo osobista historia, próba poznania przedwcześnie zmarłego ojca. Składają się na nią zarówno zdjęcia z rodzinnych archiwów, jak i te tworzone współcześnie przez fotografa oraz opowieści rodziny. Rafał Siderski, wychodząc od osobistej historii w gruncie rzeczy opowiada o bardziej złożonych, uniwersalnych pojęciach, zadaje pytania o tęsknotę, stratę i pamięć. Premierze książki "Wyjedź Zostań" towarzyszy wystawa w Galerii Slendzińskich w Białymstoku, którą możemy oglądać do 21 lipca.

Jan Niebudek przegląda dla nas wydarzenia teatralne, a w telefonicznym skrócie mkniemy przez Wsolę, Kazimierz Dolny i Krotoszyn

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Jan Niebudek
Data emisji: 13.07.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.09

Polecane