Jak upamiętniamy Cud nad Wisłą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak upamiętniamy Cud nad Wisłą?
Warszawa, 1936 rok. Rocznica Bitwy Warszawskiej, uroczystości Święta Żołnierza w WarszawieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska uchodzi za jedną najważniejszych w dziejach świata. Jak w Polsce upamiętniane jest to wydarzenie?

Posłuchaj

Za rok setna rocznica Bitwy Warszawskiej (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Bitwa Warszawska powstrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Zachód, przyczyniła się do ustanowienia granic odrodzonej Rzeczypospolitej na Wschodzie, była także egzaminem wojskowym, logistycznym i organizacyjnym dla odrodzonej państwowości polskiej. W 2020 roku minie sto lat od tych wydarzeń.

– Z jednej strony mamy dziedzictwo w postaci grobów poległych żołnierzy i cmentarzy wojennych – to jest pierwsza kategoria obiektów, którymi powinniśmy się zajmować, o które powinniśmy dbać. Drugi obszar to upamiętnienie symboliczne, czyli tworzenie różnego rodzaju pomników, tablic. Szczególnie te miejscowości, które były na linii walk, przez które przeszedł front, które na szczęście tylko czasowo były w strefie kontrolowanej przez Armię Czerwoną, czują się najbardziej zobowiązane do upamiętniania wydarzeń, ale najbardziej doświadczyły tragizmu tej wojny – przekonywał w Trójce Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji – mówiliśmy w niej także o projekcie, który uświetni setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Rozmawialiśmy na ten temat z architektem i publicystą, prof. Czesławem Bieleckim oraz Dariuszem Szymanowskim – wiceburmistrzem Wołomina. 

Czy upamiętnienie Cudu nad Wisłą przez lata przybrało tak samo doniosłą formę, jak w przypadku innych istotnych wydarzeń w historii Polski? Kiedy możemy spodziewać się pomnika i muzeum poświęconego wydarzeniom z sierpnia 1920 roku? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Czesław Bielecki (architekt), Dariusz Szymanowski (wiceburmistrz Wołomina), Adam Siwek (dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN)
Data emisji: 10.07.2019 
Godzina emisji:
 23.07

kr/mk

Polecane