Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotych

Foto: shutterstock.com/vkilikov

O kobietach na polskich banknotach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Kiedyś banknoty o nominale 20 tys. złotych zdobiła Maria Skłodowska-Curie. W ostatnich dniach Eryk Łon – członek Rady Polityki Pieniężnej, zgłosił pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na banknocie o nominale 800 zł.

– To nie jest dobry pomysł, ponieważ w banknotach trzymamy się systemów dziesiętnych. Mamy banknoty 10-, 20-, 50-, 100-, 200-złotowe i teraz wprowadzony 500-złotowy. Taki przeskok na 800 zł jest bez sensu. Bardziej spodziewany jest banknot 1000-złotowy – ocenia Marek Kondrat z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego.

– Uważam, że to świetny pomysł, że kobieta znajdzie się w tym panteonie symboli (...). Maria Konopnicka była osobą, która przecierała szlaki wolności, wyzwolenia, dojrzałości, wykształcenia kobiet – dodaje Ewa Woydyłło-Osiatyńska ze Stowarzyszenia "Kongres kobiet".

Jaka jest historia kobiet na polskich nominałach i gdzie się one wszystkie podziały? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 18.20

kr/gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.