Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotychFoto: shutterstock.com/vkilikov

W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.

Posłuchaj

O kobietach na polskich banknotach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Kiedyś banknoty o nominale 20 tys. złotych zdobiła Maria Skłodowska-Curie. W ostatnich dniach Eryk Łon – członek Rady Polityki Pieniężnej, zgłosił pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na banknocie o nominale 800 zł.

– To nie jest dobry pomysł, ponieważ w banknotach trzymamy się systemów dziesiętnych. Mamy banknoty 10-, 20-, 50-, 100-, 200-złotowe i teraz wprowadzony 500-złotowy. Taki przeskok na 800 zł jest bez sensu. Bardziej spodziewany jest banknot 1000-złotowy – ocenia Marek Kondrat z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego.

– Uważam, że to świetny pomysł, że kobieta znajdzie się w tym panteonie symboli (...). Maria Konopnicka była osobą, która przecierała szlaki wolności, wyzwolenia, dojrzałości, wykształcenia kobiet – dodaje Ewa Woydyłło-Osiatyńska ze Stowarzyszenia "Kongres kobiet".

Jaka jest historia kobiet na polskich nominałach i gdzie się one wszystkie podziały? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 18.20

kr/gs

Polecane