Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze polityków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze polityków
WesterplatteFoto: Shutterstock

W czwartek Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte, która ma ułatwić administrowanie tym terenem i umożliwić szybkie zagospodarowanie go w celu budowy tam muzeum. Między innymi o tym dyskutowali politycy w "Śniadaniu w Trójce".

Posłuchaj

Goście Beaty Michniewicz m.in. o specustawie dot. Westerplatte (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Według specustawy dotyczącej budowy muzeum na Westerplatte, Skarb Państwa zostanie właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Szacunkowy koszt jego powstania to 150 mln zł. Projekt ustawy wzbudził opór m.in. władz Gdańska.  

westerplatte 1200 shutt.jpg
Decyzja Sejmu: będzie Muzeum Westerplatte

Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) mówił, że "często na Westerplatte był zwykły śmietnik". – To, jak miasto Gdańsk dbało o ten teren, wołało o pomstę do nieba. Cieszę się, że państwo polskie będzie przejmować ten teren i że powstanie to muzeum – podkreślił Błażej Spychalski. 

Adam Bielan (Porozumienie) zaznaczył, że "Westerplatte to bardzo ważny symbol II wojny światowej, (...) a pozostaje w ruinie". – To wielki wstyd dla Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszę się, że znaleziono środki na rewitalizację tego miejsca – dodał Adam Bielan.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) podkreslił, że "specustawa dotycząca Westerplatte nie jest niczym nowym". – Ta ustawa jest kopią ustawy na Euro 2012. Ta dyskusja pokazuje, jak głęboki jest u nas podział o historię – zauważył Grzegorz Długi. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Witolda Waszczykowski (PiS) ocenił, że spór wokół specustawy to "hucpa". – To kolejna próba opozycji wykorzystującej samorząd, która próbuje złapać rząd w pułapkę, robiąc międzynarodową hucpę, która ma doprowadzić do kompromitacji obchodów 1 września. Ten spór trzeba zakończyć. W Polsce powinna dominować jedna narracja historyczna – podkreślił Witold Waszczykowski.

Barbara Dolniak (PO-KO) przekonywała, że zaproszeni do debaty na temat specustawy przedstawiciele samorządu pełnią rolę "kwiatków do kożucha". – Ta ustawa odbierze samorządom jakiekolwiek prawo do wypowiadania się w kwestii warunków zabudowy czy lokalizacji. Upadną zapisy dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Skarb Państwa, na wniosek wojewody, będzie mógł przejąć grunty miejskie za rekompensatą. PiS chce wykorzystać ten teren do własnych celów politycznych – dodała Barbara Dolniak. 

Piotr Zgorzelski (PSL) mówił, że "major Sucharski w grobie się przewraca, gdy widzi ten spór polityczny". – Teren należy do miasta Gdańska, a polski samorząd jest wpisany do konstytucji, jego autonomia powinna być szanowana. Państwo oczywiście ma funkcję nadzorczą – podkreślił Piotr Zgorzelski. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła:
 Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (PO-KO), Adam Bielan (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Witold Waszczykowski (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL) 
Data emisji: 6.07.19
Godzina emisji: 9.06

mbl/gs

Polecane