Dlaczego możemy dotknąć rzeczy składających się z "pustych" atomów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego możemy dotknąć rzeczy składających się z "pustych" atomów?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/akud

Jeżeli atom niemal w całości jest pustką, dlaczego możemy dotykać otaczających nas przedmiotów, które przecież składają się z atomów? – zastanawia się nasz słuchacz. Doktor Tomasz Rożek odpowiada.

Posłuchaj

Dlaczego możemy dotykać "pustych" atomów? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wyjaśnię to przez pewną analogię – jeżeli weźmiemy dwa magnesy i skierujemy je do siebie tymi samymi biegunami, one się odpychają. Pomiędzy nimi działa siła, która je odpycha. To jest inna siła niż ta, która jest pomiędzy atomami, ale generalnie jest to samo zjawisko. – wyjaśnia ekspert. – Jądra atomowe nie stykają się ze sobą, np. w ciałach stałych. One są w pewnych odległościach. Natomiast one są zawieszone na jak gdyby sprężynach czy siatce. Nie jesteśmy w stanie ich zbyt blisko do siebie zbliżyć, a i oddalenie ich od siebie wymaga od nas pewnej energii. Nie mamy takiej energii, więc dotykając np. stół, przez analogię robimy tak jak z tymi dwoma magnesami. Czujemy opór mimo tego, że one przecież się nie stykają, mimo tego że tam jest pustka – dodaje. 

Jaką dokładnie część atomu stanowi pustka? Czy możemy "zgnieść" ze sobą jądra atomowe? Odpowiedź na te i inne pytania znajdą Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr/kw

Polecane