Jak przejść przez rozwód i żyć dalej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przejść przez rozwód i żyć dalej?
zdjęcie ilustracyjne Foto: vectorfusionart/Shutterstock.com

Joanna Szulc, autorka książki "Sama mama", sama przez rozwód przeszła i jest samotną mamą. Choć woli określenie "samodzielna". I w tej różnicy jest rzeczy sedno.

Posłuchaj

Jak radzić sobie po rozwodzie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Joanna Szulc dzieli się w książce swoimi doświadczeniami. Opowiada o momentach przełomowych, chwilach trudnych i smutnych, ale i o tych, w których wreszcie pojawiło się światełko w tunelu. A przede wszystkim rozmawia z ludźmi, których wiedza i doświadczenia są pomocne w mierzeniu się z kolejnymi etapami rozstania i budowania życia na nowo: terapeutami par, psychologami rodzinnymi i dziecięcymi, mediatorami, a także adwokatami, socjolożką, psychiatrą i trenerem rozwoju osobistego. Tłumaczą, jak rozpoznać kryzys małżeński nie do przejścia, kiedy decyzja o rozwodzie jest nieuchronna, jak ją zakomunikować dzieciom, jak się spokojnie dogadać z byłym mężem, wreszcie jak przepracować trudne emocje i szukać szczęścia po rozwodzie. – Ta książka nie jest namawianiem do rozwodu. Pięknie jest być w dobrym, szczęśliwym, długotrwałym małżeństwie. Przywołam tutaj przykład moich rodziców, którzy są razem blisko 60 lat – mówi Joanna Szulc. 

– Małżeństwo ciągle jest najbardziej popularną formą funkcjonowania ludzi dorosłych. Myślę, że odpowiada ono na nasze liczne potrzeby, a przede wszystkim te związane z chęcią bliskości, więzi, wspólnoty. Ten system sprawdza się dobrze, jeśli dwie osoby poważnie podchodzą do tego przedsięwzięcia – dodaje psychoterapeuta Wojciech Stefaniak. 

– Bardzo często jest tak, że motyw nazwany "dobrem dzieci" maskuje osobiste potrzeby rodziców. To, co jest najtrudniejsze w mediacji, to rozdzielenie potrzeb rodziców – podkreśla Tamara Pocent, pedagog i mediatorka.

Dlaczego to kobiety częściej składają pozew o rozwód? Jak poradzić sobie po rozstaniu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Joanna Szulc (autorka książki "Sama mama"), Wojciech Stefaniak (psychoterapeuta), Tamara Pocent (pedagog, mediatorka, biegła sądowa)
Data emisji: 1.07.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/kw/mk

Polecane