Czy klimat dla małych i średnich przedsiębiorców poprawia się?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy klimat dla małych i średnich przedsiębiorców poprawia się?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/nd3000

Minął rok od kiedy na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców został powołany Adam Abramowicz. Jak to zwykle bywa, jedni chwalą rzecznika, inni po roku pracy czują niedosyt.

Posłuchaj

Czy poprawiają się warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeszcze inni krytykują za zgłaszanie pomysłów, których rząd nie zrealizuje, np. ten dotyczący dobrowolności płacenia składek do ZUS. Jest okazja, by podpowiedzieć, czym rzecznik powinien zająć się w następnym roku działalności…

– Wczoraj dowiedzieliśmy się, że stawka ZUS wzrośnie od przyszłego roku. Zamiast włączyć się ze mną do walki o to, żeby zmienić ten chory, patologiczny i szkodliwy dla gospodarki system, szef związku, który mieni się obrońcą małych i średnich przedsiębiorstw, krytykuje mnie za próbę realizacji projektu dobrowolnego ZUSu. Jeśli nie będzie próby, nie będzie i realizacji tego projektu.  Da się to zrobić. Musimy tylko stworzyć jeden wielki front walki o zmianę tego systemu – mówi Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

– Przedsiębiorcy boją się niepewności podatków, niejasnych przepisów. Tych niejasności nie rozstrzyga się często na rzecz przedsiębiorcy. W praktyce trzeba się odwoływać do sądu, a i tam różnie bywa. Przepisy tworzą posłowie, Sejm. Są one tworzone tez często w ministerstwach, które działają w interesie państwa. W procesie tworzenia prawa nie uwzględnia się często głosu przedsiębiorców. Politycy pozostają głusi na te argumenty – Radosław Płonka, ekspert BCC.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
GościeAdam Abramowicz (rzecznik małych i średnich przedsiębiorców), Radosław Płonka (adwokat, ekspert BCC), Katarzyna Duczkowska-Małysz (ekonomistka, profesor, wykładowca akademicki, wiceminister rolnictwa), Elżbieta Mączyńska (ekonomistka, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Prezydium Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus"), Janusz Grobicki (ekspert Centrum im. Adama Smitha, zastępca Redaktora Naczelnego Miesięcznika "Bank"), Cezary Kaźmierczak (publicysta, wydawca i przedsiębiorca, działacz opozycji w okresie PRL, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)
Data emisji27.06.2019
Godzina emisji12.07

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane