Jazzowy Defil i młodość na Nowej Hucie – "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazzowy Defil i młodość na Nowej Hucie – "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie w 2017 roku Foto: shutterstock.com/fotohuta

W tym wydaniu audycji o najnowszej książce "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty – prawnika, politologa i eseisty, ale także gitarzysty i kompozytora, właściciela legendarnego Defila Carioca 73.

Posłuchaj

Rozmowa o książce "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Okładka książki "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty, wyd. Zysk i S-ka
Okładka książki "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty, wyd. Zysk i S-ka

"Gitara i inne demony młodości" to – jak określa prowadzący – połączenie prozy autobiograficznej i fikcji. – Jest to książka pokoleniowa o dorastaniu w cieniu muzyki rockowej i marzeniach o graniu takiej muzyki – dodaje.

– To jest książka o graniu. Od przechodzenia od niegrania do grania. Nasze pierwsze grania w łazienkach w nowohuckich blokach czy na klatkach schodowych, na gitarach, których dzisiaj pewnie nie wzięlibyśmy do rąk, ze względu na to, że nie były dobre, jakościowe. Te nasiadówy szesnastolatków z dwoma gitarami, próby tworzenia, improwizowania - wspomina Bogusław Chrobota. 

Obok muzyki, bohaterem powieści jest krakowska Nowa Huta. – Pochodzę z Krakowa. Moi rodzice osiedlili się w Nowej Hucie w 1972 roku. Dzisiaj Nowa Huta jest zabytkiem, ale to jest miasto wymyślone nie przez socrealistów, tylko przez modernistów. Ci, którzy budowali zręby architektoniczne infrastruktury tego miasta to byli moderniści, którzy wzorowali się na Corbusierze, na wybitnych modernistach lat 30. To miało być miasto–ogród i takim dzisiaj jest – opowiada dalej autor.

Muzyką jakich wykonawców inspirował się młody Bogusław Chrabota i jego koledzy? Jaka jest historia nowohuckiego kościoła nazywanego "Arką Pana"? Dowiedzą się o tym Państawo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Bogusław Chrabota (autor książki "Gitara i inne demony młodości", redaktor naczelny "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 10.13

kr

Polecane