Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?
2019-06-26, 13:06 | aktualizacja 2019-07-04, 18:07
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
Posłuchaj
Daleko nam do takiego wyniku. Butelkomat w Krakowie działała raptem dwa miesiące, bo skończyły się monety, a obsługa była kłopotliwa. Nie mamy pomysłu na skuteczne odzyskiwanie butelek plastikowych, a co roku na rynek trafiają ich miliony. Ciekawe, ale warto pamiętać, że w PRL-u system kaucyjny działał całkiem sprawnie.
– Nie ma zakazu stosowania plastikowych butelek na napoje, ale oczywiście zachęcamy producentów do tego, żeby przeanalizowali możliwości stosowania materiałów bardziej przyjaznych w recyklingu – mówi Magdalena Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.
– Myślę, że plastikowe butelki nie stanowią największego problemu w tej wielkiej górze plastiku, która zasypuje Europę i świat. Oczywiście wprowadzanie kaucji czy butelkomatów ma dobre działanie edukacyjne. Pozwala też wydobyć znacznie większą ilość czystego surowca, bo odpad nie znajdzie się w górze różnego rodzaju tworzyw – zaznacza Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Magdalena Gosk (dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Ministerstwo Środowiska), Tomasz Uciński (prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami), Areta Szpura (autorka książki "Jak uratować świat?"), Wacław Wasiak (dyrektor Polskiej Izby Opakowań), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Andrzej Faliński (prezes Forum Dialogu Społecznego)
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 12.06
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: