Czy osoby bezdzietne powinny płacić wyższe podatki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy osoby bezdzietne powinny płacić wyższe podatki?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23 roku życia płacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. We Francji na rozliczeniach podatkowych zyskują duże rodziny, zatem w przeliczeniu osoby samotne płaca wyższe podatki.

Posłuchaj

Czy warto wprowadzić "bykowe"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W związku z naszą sytuacją demograficzną i rosnącym problemem braku rąk do pracy  powrócił pomysł tzw. "podatku bykowego".

– W 2080 roku populacja Polski skurczy się z 38 milionów do 29. Myślę, że każde działania, które będą poprawiały liczbę osób na rynku pracy, są wskazane. Autorzy projektu przyznają, że działania prorodzinne mogą przynieść efekty za 20 lat – mówi Grzegorz Tokarski z portalu pracodawcy.pl.

– Z pewnością karanie, czyli mechanizm, który mówi „jak nie masz, to płacisz”, nie spowoduje tego, co jest oczekiwane – podkreśla dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. – Nasze babcie potrafiły w wieku 15 lat potrafiły zakładać rodziny. Dziś jest inaczej. Kobiety opóźniają często ten proces do trzydziestki. Wszyscy wiedzą, że łączenie kariery z dzieckiem jest bardzo trudne – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
GościeGrzegorz Tokarski (pracodawcy.pl), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Karol Wałachowski (Klub Jagielloński), Roman Przasnyski (analityk finansowy), Jarosław Jarecki (ekonomista Societe Generale)
Data emisji25.06.2019
Godzina emisji12.06

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane