Co doprowadziło do upadku Mohameda Mursiego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co doprowadziło do upadku Mohameda Mursiego?
Plakat Mohammeda MursiegoFoto: shuterstock.com/Sadik Gulec

– Bardzo wielu wpływowym grupom w świecie arabskim zależało na tym, by nie doszło do tego, by Egipt stał się udanym eksperymentem demokratycznym. Konsekwencje tego mogłyby doprowadzić do przebudowy całego regionu. Ta transformacja została zatrzymana w 2013 roku, wraz z aresztowaniem Mohameda Mursiego – mówi dr Łukasz Fyderek, politolog.

Posłuchaj

W jaki sposób Mohamed Mursi został prezydentem Egiptu? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Były prezydent Egiptu Mohamed Mursi zmarł w sądzie. Miał 67 lat. Był prezydentem Egiptu od czerwca 2012 do lipca 2013 roku. Egipska telewizja państwowa poinformowała, że Mohamed Mursi zasłabł po posiedzeniu sądu, przed którym stanął w związku z oskarżeniami o szpiegostwo. Zmarł chwilę później.

Mohamed Mursi został odsunięty od władzy przez wojsko po masowych protestach przeciwko jego prezydenturze. Odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia.

Jak doszło do tego, że Mursi, który nie należał do najważniejszych postaci w Bractwie Muzułmańskim, został on wyznaczony na kandydata w wyborach prezydenckich? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

W audycji również:

  • Donald Trump rozpoczął kampanię przed wyborami 2020 roku od wzmożenia nacisków na Iran. W ostatniej chwili wycofał zgodę na ataki na ten kraj. Jakie będą jego kolejne decyzje?
  • Jemen – największa tragedia humanitarna ostatnich lat dzieje się bez specjalnego zainteresowania świata;
  • Czy nowe technologie zwiastują kres demokracji  o tym porozmawiamy z autorem znakomitej książki na ten temat.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz
Goście: dr Łukasz Fyderek (politolog, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Rafał Grzelewski (Polska Akcja Humanitarna), Ayobami Adebayo (nigeryjska pisarka)
Data emisji: 22.06.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml

Polecane