Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stock-Asso

Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości. Systemowi opieki zdrowotnej mogą pomóc dodatkowe pieniądze. Można podnieść składkę zdrowotną wszystkim, ale na razie o takiej podwyżce nie ma mowy.

Posłuchaj

Lepsza opieka medyczna za wyższe składki? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jest natomiast pomysł wprowadzenia dobrowolnej dopłaty do świadczenia, co gwarantowałoby wyższy standard usługi medycznej. Takie rozwiązanie proponował wiele lat temu prof. Zbigniew Religa, ale wówczas pomysł odsunięto, tłumacząc, że konstytucja gwarantuje nam równy i sprawiedliwy dostęp do opieki. Tyle że żyjemy w czasach, w których konstytucja gwarantuje nam równy dostęp do… braku opieki.

– Jeżeli chodzi o wydatki PKB na zdrowie, jesteśmy w ogonie Europy, praktycznie na jednym z ostatnich miejsc. Również, jeżeli chodzi o wydatki bezpośrednie, w przeliczeniu na dolary, jesteśmy w bardzo złej sytuacji finansowej. Od wielu lat dane środowisk medycznych i pacjentów wskazują na to, że nie jesteśmy w stanie tworzyć wydolnego systemu ochrony zdrowia przy tak niskim poziomie finansowania. Ponadto, mamy niedobory kadr medycznych – liczba lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców kształtuje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, a jeszcze przez cały czas mamy procesy migracji środowiskowej – tłumaczy doktor Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego.

– Uważam, że do tego pomysłu trzeba podchodzić z bardzo dużą dozą ostrożności na wypadek, gdyby efektem takiego rozwiązania miało być utworzenie się dwóch kategorii pacjentów. Na przykład, w jednym szpitalu publicznym będą pacjenci kategorii A i pacjenci kategorii B – tych z kategorii B pewnie byłoby więcej. Pojawia się pytanie, czy oferta skierowana do pacjentów kategorii A nie naruszałaby w żaden sposób spraw pacjentów B, chociażby ze względu na to, że do opieki nad nimi byłaby przydzielona większa ilość personelu – twierdzi dr Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia i senator Prawa i Sprawiedliwości. – Mogłoby nawet dojść do tego, że prawa pacjentów B byłyby uszczuplane – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje opinie wyrazili również Trójkowi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
ProwadziKuba Strzyczkowski 
Goście: dr Jerzy Gryglewicz (ekspert Uczelni Łazarskiego), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna portalu "Polityka Zdrowotna"), Marek Balicki (były minister zdrowia), dr Konstanty Radziwiłł (były minister zdrowia, senator Prawa i Sprawiedliwości), Adam Kozierkiewicz (ekspert rynku zdrowia)
Data emisji: 19.06.2019
Godzina emisji: 12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane