"Nieproszony nie mówił o sobie". Wspomnienie Ryszarda Bugajskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nieproszony nie mówił o sobie". Wspomnienie Ryszarda Bugajskiego
Uroczystości pogrzebowe reżysera Ryszarda Bugajskiego, 17.06.2019 na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie. Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych zmarł 7 czerwca w Warszawie, miał 76 lat.Foto: PAP/Jakub Kamiński

W poniedziałek 17 czerwca odbył się pogrzeb autora "Przesłuchania", jednego z najważniejszych polskich filmów ostatniego półwiecza. – Jak mało który z wielkich polskich reżyserów, był nie tyle artystą, co inteligentem, który robi filmy – mówi dr Łukasz Jasina, filmoznawca.

Posłuchaj

Jakie dziedzictwo pozostawił po sobie Ryszard Bugajski? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali w Warszawie Ryszarda Bugajskiego, reżysera, scenarzystę i pisarza. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Powązkach Wojskowych. Twórca, takich filmów jak "Generał Nil" czy "Układ zamknięty", zmarł 7 czerwca po długiej chorobie.

Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. "Żegnamy autora bezkompromisowych, przenikliwych obrazów, ukazujących uniwersalne dylematy człowieka, a jednocześnie dramatyzm losów Polski i Polaków w szczególnie trudnych momentach naszych dziejów najnowszych" - napisał w liście prezydent. List pożegnalny skierował też wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym wypowiadali się obecni na uroczystościach pogrzebowych przyjaciele Ryszarda Bugajskiego.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Łukasz Jasina (filmoznawca, historyk)
Data emisji: 17.06.2019
Godzina emisji: 21.08

IAR/ml/gs

Polecane