Czy autonomia Hongkongu jest zagrożona?
– Hongkongijczycy są teraz rozżaleni. Ich sytuacja prawna, która przez 50 lat miała być nienaruszona, co gwarantowały Chiny w 1997 roku, zmienia się. Praw ubywa z roku na rok, pojawiają się ograniczenia, podobne do tych w Chinach kontynentalnych – mówi Katarzyna Sarek, sinolog.
Protesty na ulicach Hongkongu
Foto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE
Plan umożliwienia ekstradycji do Chin kontynentalnych doprowadził w niedzielę do największych protestów w Hongkongu od czasu przyłączenia tej byłej brytyjskiej kolonii do Chin w 1997 roku. Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL, zarządzanym według zasady "jeden kraj, dwa systemy". Przyznaje mu ona szeroki zakres autonomii, m.in. w dziedzinie prawa i sądownictwa.
Władze Hongkongu utrzymują, że nowelizacja przepisów ekstradycyjnych jest konieczna, by załatać luki prawne, dzięki którym zbiegli kryminaliści mogliby się ukrywać w regionie.
Krytycy zmiany przepisów ekstradycyjnych obawiają się jednak, że nowela może usunąć granicę pomiędzy wymiarem sprawiedliwości Hongkongu i Chin kontynentalnych, gdzie sądy kontrolowane są przez Komunistyczną Partię Chin.
W audycji również:
- Aresztowanie i niespodziewane uwolnienie rosyjskiego dziennikarza Iwana Gołunowa;
- Kolejny atak na wioskę w Mali, nie żyje ponad 100 osób. Jak wygląda sytuacja kraju, który nie wyszedł z kryzysu roku 2013?
- Dwa tankowce w Zatoce Omańskiej zaatakowane, USA oskarżają Iran, napięcie w regionie rośnie.
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Paweł Drozd
Autor materiału dodatkowego: Maciej Jastrzębski
Goście: Katarzyna Sarek (sinolog, Uniwersytet Jagielloński, Kultura Liberalna), Jan Natkański (dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego, były ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Artur Urbański (Torre.pl)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 15.08
IAR/ml